در طی ۲ مقاله قبلی در رابطه با مشکلات بعد از کرونا و لزوم استفاده از CRM صحبت کردیم، در این مقاله در مورد تغییر روند و رویکرد شغلی نسبت به خدمات صحبت می‌کنم.

با توجه به شرایط کرونای این روزها، تور داخلی خیلی سخت برگزار می‌شود و مردم به دلیل ترس از کرونا استقبال نمی‌کنند. تور خارجی به دلیل بسته بودن مرزها اصلا برگزار نمی‌شود، از طرفی قیمت‌ها هم خیلی بالا رفته است و تا مردم به این قیمت‌های جدید عادت کنند، مدت زمانی لازم است. هتل‌ها هم کم و بیش فعال هستند و اصولا کسانی که کار دارند یا مسافرت ضروری دارند، از این هتل‌های محدود استفاده می‌کنند؛ البته بعضا هم افرادی هستند که به دلیل مسافرت تفریحی و یا زیارتی به هتل‌ها مراجعه می‌کنند. اما قضیه در مورد پروازها متفاوت است؛ پرواز به دلیل اجباری که برای مسافرت کاری، خانوادگی و احیانا تفریحی وجود دارد، برقرار است.

راهکارهای حفظ مشتری در دوران کرونا

با توجه به این اوضاع و تهدیدهای بوجود آمده توسط این بیماری چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

از این تهدید چگونه می‌توانیم فرصت بسازیم؟

چطور مشتری‌هایمان را در دوران کرونا از دست ندهیم؟ و چگونه آنها را راهنمایی کنیم؟

برای پاسخ به سوالات مطرح شده، پیشنهاد می‌کنم، روش‌های زیر را امتحان کنید.

۱.      ارتباط خود را حفظ کنید

آیا در این مدت به این مسئله فکر کردید که با مشتری‌های قدیمی‌تر ارتباط برقرار کنید و مثلا به آنها تخفیف بلیت بدهید؟ یا از کامیشن (Commission) خودتان کم کنید و برای این که پایدار بمانید، جریان نقدینگی را به سمت خودتان بیاورید، به جای این که سود کنید؟

به این مثال‌ها توجه کنید :

  • آیا مشتری شما تا بحال از سمت شما ترغیب شده که با اتوبوس یا قطار به سفر برود و از Order یا سفارشی که توسط شما تهیه شده، استفاده کند؟ یا حتی تخفیفی از سمت شما بگیرد؟
  • به این فکر کرده بودید که حتی اگر مسافر می‌خواهد با ماشین شخصی خودش به مسافرت برود، می‌توانید با رستوران‌ها و جاهای دیدنی بین راه صحبت کنید و تخفیف‌های خوبی بگیرید و این تخفیف‌ها را به صورت کوپن تخفیف در قالب کاغذی یا الکترونیکی در اختیار او بگذارید تا بتواند از تخفیفات آنجا استفاده کند؟
  • آیا به این فکر کردید که می‌توانید دورهمی‌های کوچک یک روزه ترتیب دهید، مثلا یک کافی شاپ را یک روز اجاره کنید و از مشتری‌های قدیمی‌ و وفادارتان دعوت کنید که یک دورهمی آنجا داشته باشید.

۲.      خلاق باشیم

ارائه دهنده روش‌های نو و جایگزین باشیم. می‌خواهم بگویم که ما متاسفانه به شکل سنتی فقط دوست داریم که روی روش‌های قدیمی خودمان تاکید کنیم؛ منتظریم ترکیه و دبی و مالزی و تایلند و گرجستان و ارمنستان باز شود، مشتری از ما تور بخرد و تمام.

اصلا به این فکر نمی‌کنیم که در این دوره‌ای که تور خارجی برگزار نمی‌شود، تور داخلی به صورت معمول هم برگزار نمی‌شود، دست به یک کار خلاقانه بزنیم، یک ون کرایه کنیم و نهایتا با ۴ مشتری خوبمان و رعایت کلیه پروتوکل‌های بهداشتی یک روز را خوش بگذرانیم. اگر فکر می‌کنید این کار گران می‌شود، مطمئن باشید که مشتری در صورتی که ببیند، خدمات ارائه شده شما معقول است و رعایت پروتوکل‌های بهداشتی هم می‌شود، حاضر است که هزینه بیشتری نیز بپردازد.

مشتری حتی حاضر است که پول هم بدهد، اگر ببیند شما خدمات معقول با رعایت پروتکل‌ها به او بدهید و به او خوش می‌گذرد. فقط کافی است کمی فکر کنیم و خلاقیت به خرج بدهیم.

۳.      بازارهای قدیمی را فراموش کنیم

ما معلوما به بازارهای قدیمی دست می‌اندازیم و هیچ کار خلاقانه‌ای انجام نمی‌دهیم و فکر می‌کنیم گردشگری خوابیده است. گاهی لازم است که روش‌های سنتی را فراموش کنیم.

در همین زمانی که فکر می‌کنیم، گردشگری خوابیده، آژانس‌ها و همکارانی هستند که در حال کار و فعالیت هستند یا حتی لیدرهایی که کار می‌کنند. حتی گروه‌های اجتماعی کوچکی هم هستند که با مدیریت یک آدم خلاق، تورهای یک روزه یا دو روزه، ایوِنت‌های (event) کوچک یا دورهمی‌های جذاب برگزار می‌کنند و باعث می شوند که مشتری‌هایشان باقی بمانند.

♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦

لطفا کمی فکر را تغییر دهیم، کارهای جدیدتر انجام دهیم، ما خودمان در ایران تکنولوژی در ۶ ماه دوم سال کارهای خلاقانه زیادی انجام دادیم، چون بازار امروز دیگر پذیرای کارهای قدیمی ما نیست.

پس لطفا

همه تغییر کنیم.

منتظر هستم تا تغییرات کاری خودتان را ایجاد کنید و بیزینس‌تان را دچار تغییر کنید تا از این خمودگی که احتمالا سراغمان آمده، رها شویم.