زمان مطالعه : ۳ دقیقه

من تصمیم دارم با اولین قسمتی که منتشر می‌کنم، از این به بعد مقالاتی که تا پیش از این روی وب سایت ایران تکنولوژی منتشر می‌کردم، به صورت ویدئو هم روی فضای اینستاگرام، آپارات، یوتیوب و … منتشر بکنم، به این امید که دوستان استفاده بهتری کنند

می‌خواستم ادامه مقالات را جلو ببرم، ولی با توجه به شرایط ویژه‌ای که الان وجود دارد، ترجیح دادم، در این رابطه صحبت کنم.

با اتفاقاتی که از سال ۹۸ پشت سر گذاشتیم و آخریش هم کرونا بود، احتمالا بعد از این چند نوع آژانس مسافرتی خواهیم داشت :

  • یک سری که متاسفانه این صنعت را ترک می‌کنند و با سود یا ضرر وارد بیزینس دیگری می‌شوند.
  • دوستان دیگری ممکن است کسب و کار خود را کوچک کنند و منتظر می‌شوند تا اتفاقات جدید برایشان رقم بخورد.
  • دوستان دیگری هستند که برای ادامه برنامه ریزی می‌کنند و از این فرصت، بهترین استفاده را می‌کنند.
  • دوستان دیگری هم هستند که کسب و کار بزرگی داشتند، سودهای کلانی کرده بودند و حتی اگر برنامه ریزی خاصی هم نکنند، با شروع فصل و شروع گردش و سفر و رفع مشکلات، کار را ادامه می‌دهند و احتمالا ضررهای قبل را به بهترین نحو جبران می‌کنند.

صحبت من با گروه سوم است، یعنی دوستانی که می‌خواهند از این فرصت استفاده کنند و آژانس مسافرتی خود را حفظ کنند؛ همچنین دوستان و همکارانی که کار طراحی سایت آژانس مسافرتی انجام می‌دهند، هم می‌توانند از این مقاله استفاده نمایند. کارهایی که ما در ایران تکنولوژی انجام دادیم، در واقع الگو برداری از شرکت‌های بزرگ دنیا بوده و دوست دارم که با مشتریان و همکاران هم صنف خودم به اشتراک بگذارم تا شما هم از این تجربیات استفاده کنید.

۱.      مورد اول :

با مدیریت درست از هزینه‌ها کم کردیم.

علمای علم فروش، بازاریابی و مدیریت به اتفاق عقیده دارند که کم کردن و مدیریت کردن هزینه‌های شرکت، یکی از اصول خوب و اساسی برای اداره شرکت است. پس این که ما همواره سود زیادی داشتیم و برای همین هزینه می‌کردیم، درست نیست. بعضی وقت‌ها می‌شود هزینه‌ها را کم کرد.

۲.      مورد دوم :

ما از هزینه تبلیغات اصلا کسر نکردیم، حتی اضافه هم کردیم و روش‌های جدید تبلیغاتی را شروع کردیم. روش‌های نوینی که الان استفاده زیادی دارد، ایمیل مارکتینگ، اس ام اس مارکتینگ، کامنت مارکتینگ، اینستاگرام، یوتیوب، آپارات، تولید محتوا و مانند اینها.

من خواهش می‌کنم که رابطه خودتان را با مشتریان بیشتر کنید؛ یعنی مشتری فکر نکند که شما رفتید و نیستید، رابطه را بیشتر کنید، اس ام اس بزنید، حتی با مشتریان خوبی که دارید، تلفنی صحبت کنید، از طریق تلگرام و واتساپ به آنها پیغام دهید. در آژانس مسافرتی خود، یک پیغام “تیپ” درست کنید و برای همه ارسال کنید و برای بعضی حتی به نام ارسال کنید که مشتری احساس نکند که شما نیستید و از این صنعت خارج شده‌اید.

۳.      مورد سوم :

لطفا برند خودتان را بازنگری کنید، ببینید کجاها ایراد دارید، کجاها خودتان یا آژانس مسافرتی خود را خوب معرفی نکرده‌اید، کجاها کار موازی می‌کنید، اینها را حذف کنید، روی نام تجاری خودتان فوکوس کنید و یک کار واحد را شروع کنید. اگر جایی از کار، شاخ و برگ اضافی دارید، همه را حذف کنید.

۴.      مورد چهارم :

لطفا به مشکلاتی که داشتید و هیچ وقت فرصت نداشتید رفعشان کنید، بپردازید. مشکلاتی که به علت شلوغی کار (مثل کار پشت کار آمدن یا مسافر پشت مسافر آمدن) یا زمان کم، حل نشده باقی مانده‌اند. الان بهترین فرصتی است که به اینها بپردازید و حلشان کنید. باید از این موانع تلنبار شده، یکی یکی عبور کنیم. این طور نباشد که فصل خوب دوباره شروع شود و مشکلات قبلی هنوز باقی مانده باشند. لطفا به اینها فکر کنید و این مشکلات را رفع کنید.

۵.    مورد پنجم :

یک بستر جدید تولید کنید، مثلا ببینید که چطور می‌توانیم سفر جدید درست کنیم، امکانات جدیدی در آژانس مسافرتی خود برای مسافر در نظر بگیریم و کاری کنیم که او سمت ما بیاید.

چطور می‌توانیم از این تهدید بهترین فرصت را برای خودمان بسازیم. شرکت‌هایی مثل ما که کار طراحی سایت آژانس مسافرتی انجام می‌دهند، چگونه باید از این فرصت استفاده کنند.

خلاصه حرفم این است که امیدوارم از این زمان دو، سه ماهی که بازار خوابیده بود و هیچ اتفاق مثبتی نداشت، خوب استفاده کرده باشید و فقط به استراحت و این که چقدر مشکلات به شما هجوم آورده، نگذشته باشد.

واقعا امیدوارم با برنامه حرکت کرده باشید، کاری که ما در ایران تکنولوژی سعی کردیم، انجام دهیم. امیدوارم نتایج اینها در بازار مشهود شود، شما از آنها استفاده کنید، خودمان هم منتفع شویم.

امیدوارم که بتوانم تجربیاتم را در صنعت گردشگری و صنعت دیجیتال و الکترونیک به شما منتقل کنم.