در این جلسه قصد داشتم در مورد بوم کسب و کار کانواس صحبت کنم که به جلسه بعد موکول می‌کنم؛ اما بنا به پیشنهاد دوستان بخش فروش و توسعه بازار شرکت، تصمیم گرفتم یک بار دیگر در مورد وب سرویس، وب سایت، افیلیت و وایت لیبل صحبت کنم، به این دلیل که خیلی از مشتریان هر کدام را با یکدیگر اشتباه می‌گیرند. در واقع می‌خواهیم به طور کامل یاد بگیریم که وب سرویس چیست؟ تفاوت وب سرویس و وب سایت چیست؟ و … .

این بار سعی می‌کنم خیلی شمرده‌تر و واضح‌تر در مورد مفاهیم اشاره شده، بخصوص وب سرویس  صحبت کنم.

  • اگر شما از یک شرکت برنامه نویسی خدمات وایت لیبل بگیرید، یعنی شما یک آژانسی هستید که بند “الف” ندارید و احتمالا فقط بند “ب” دارید و می‌خواهید به صورت اشتراکی بلیت، اعم از هتل، پرواز، اتوبوس، قطار و از این دست خدمات روی وب سایت خودتان به صورت آنلاین بفروشید. در این حالت ما به شما یک وب سایتی می‌دهیم که شما تمام این خدمات را به صورت اشتراکی بفروشید. اما اشتراکی یعنی چی؟یعنی همه این خدمات از روی آژانس‌هایی که این امکانات را دارند، گرفته می‌شود و به شما داده می‌شود. شما هم در ازای فروش، کامیشن (Commission) می‌گیرید، به صورت کاملا آنلاین؛ یعنی تمام این خدمات به صورت آنلاین ارائه می‌شود، یعنی آنلاین فروش می‌کنید و کامیشنتان را هم آنلاین دریافت می‌کنید. این وب سایت کاملا Costomize و شخصی سازی می‌شود و بر اساس رنگ، لوگو، طرح و در کل چیزی که شما دوست دارید، به شما فروخته می‌شود و خدمات سایت در خدمات اشتراکی نام دارد.
  • شکل دومی هم وجود دارد به نام وایت لیبل.

حال ببینیم وایت لیبل چیست؟

در وایت لیبل شما به عنوان خریدار به شرکت‌های برنامه ریزی مثل ما مراجعه می‌کنید، ما هم سایتی به شما می‌دهیم که امکان تغییر هیچ چیزی را در سایت ندارید، یک شکل ظاهری ثابت دارد که می‌توانید لوگوی خود را بگذارید، اما رنگ و طرح ثابت است و هیچ شخص سازی نمی‌توانید بکنید، اما می‌توانید همان خدمات اشتراکی را بفروشید. احتمالا پنل آنچنان حرفه‌ای ندارد و شما به هیچ خدماتی امکان دسترسی ندارید، به این خدمات وایت لیبل گفته می‌شود؛ یعنی یک سایتی به شما داده می‌شود که به هیچ وجه نمی‌توانید تغییرش دهید.

  • یک چیز دیگری وجود دارد به نام خدمات افیلیت که کمتر در صنعت گردشگری و بخصوص آژانس‌ها استفاده می‌شود و معمولا برای وب سایت‌های با بازدید بالا که خدمات گردشگری ندارند، اما دوست دارند که این خدمات را هم به خدمات وب سایت خود اضافه کنند، استفاده می‌شود. برای این کار از شرکت‌هایی مثل ما یا ‌OTAها که آژانس‌های مسافرتی آنلاین هستند، خدمات افیلیت را می‌گیرند.

حال اگر روی آن وب سایت پر بازدید، فروشی اتفاق بیفتد، کامیشنی به صاحب حساب وب سایت پر بازدید اضافه می‌شود. این نوع کمتر به کار می‌رود و بیشتر برای کسب و کارهای خارج از گردشگری است که Affiliate Marketing نام دارد.

  • اما برسیم به موضوع اصلی، یعنی همان وب سرویس

نوع پر هزینه‌تر خدمات آنلاین گردشگری، خدمات وب سرویس است، در صورتی که شما آژانسی هستید که بند الف دارید و خودتان با هتل‌های ایرانی و خارجی طرف قرارداد هستید و قصد دارید که هزینه قابل توجهی برای آژانس خود بکنید، باید از تک تک ایرلاین‌ها، چارترها، هتل‌ها و برگزارکنندگان ایرانی یا خارجی تور، وب سرویس بگیرید و به یک برنامه نویس بدهید و او این وب سرویس‌ها را برای شما پیاده‌سازی می‌کند. علاوه بر این می‌تواند تلفیق اینها هم وجود داشته باشد، یعنی شما با یک سری از این سرویس دهنده‌ها کار می‌کنید و می‌توانید خودتان به صورت مستقیم از آنها وب سرویس را بگیرید و یا با بعضی‌هایشان هم کار نمی‌کنید که در این صورت می‌توانید از خدمات اشتراکی شرکت‌ها استفاده ‌کنید. به این خدمات طراحی وب سایت بر پایه وب سرویس گفته می‌شود.

امیدوارم که شما با این توضیحات کاملا متوجه شده باشید، که وب سرویس برای آژانس‌های مسافرتی است که خودشان از تک تک سرویس دهنده‌ها مثل هتل‌ها، تور، بلیت، مستقیما وب سرویس می‌گیرید و به شرکت‌های طراحی سایت می‌دهند تا برایشان طراحی کنند یا وایت لیبل هستید، یعنی از شرکت‌هایی که خدماتی را به صورت اشتراکی می‌دهند، یک وب سایت بدون هیچ گونه تغییر می‌خرید، یا یک وب سایت خریداری می‌کنید که به صورت اشتراکی نه وب سرویس هستید، نه وایت لیبل، و نوع آخرش هم برای وب سایت‌هایی که خارج از صنف گردشگری است و افیلیت مارکتینگ نام دارد که معمولا شما روی وب سایت‌های بزرگ و پربازدید، مثل نی نی سایت، که خرید بلیت زده، کلیک می‌کنید، وارد یک سایت دیگر می‌شوید، خرید انجام می‌شود، ولی کامیشن به حساب مینی سایت واریز می‌شود.

امیدوارم با خواندن این مقاله به طور کامل در مورد مفاهیم گفته شده، بخصوص وب سرویس اطلاعات کسب کرده باشید.