وب سرویس چیست ؟

وب سرویس(Web Service نرم افزار یا قطعه کدهایی است که در بستر وب کار می کند و از طریق پروتکل های استاندارد نظیر Http  به ارسال و دریافت  Data با نرم افزارهای دیگر ارتباط بر قرار می کند.

 

انواع پروتکل های وب سرویس

Extensible Markup Language- XML

یکی از روش های استاندارد انتقال دیتا به شیوه XML می باشد که صرفا در قالب متن انجام می شود و هیچگونه شکل را انتفال نمی دهد و استفاده از XML صرفا برای انتقال اطلاعات بین وب سرویس ها به کار  می رود. نرم افزار هایی که وب سرویس را شناسایی می کنند می توانند بدون سیستم عامل خاصی به اطلاعات داخل فایل XML دسترسی داشته باشد.

 

Simple Object Access Protocol- SOAP

یکی از روش های استاندارد دیگر SOAP می باشد که عامل ایجاد ارتباطات میان نرم افزار ها و وب سرویس ها می باشد. عموما ارتباطات از طریق پروتکل امن Http  انجام می شود.

 

Web Service Description Language- WSDL

یک استاندارد دیگر وب سرویس WSDL می باشد. هر وب سرویس یک فایل WSDL دارد که توصیف یا نحوه کار  وب سرویس را انجام میدهد که به صورت یک فایل متنی به نرم افزار می گوید که وب سرویس مد نظر چه ورودی و خروجی برای دریافت و ارائه دارد. این استاندارد برای خود نرم افزار تولید می شود و ارتباطی با کاربران ندارد.

 

Universal Description, Discovery and Integration- UDDI

با بهره گیری از استانداردUDDI  می توان وب سرویس ها را در اینترنت ثبت و جستجو نمود. UDDI یک فایل متنی می باشد که مبتنی بر XML می باشد که شرکت ها در آن وب سرویس های خود را معرفی می نمایند و اجازه دسترسی عمومی یا اختصاصی ان را مشخص کنند.

 

ویژگی های وب سرویس :

 عدم وابستگی به سیستم عامل ها

 عدم وابستگی به زبان برنامه نویسی

 تسهیل در ایجاد ارتباط بین نرم افزارها

 سهولت انتقال اطلاعات بین نرم افزارها

 امکان ارائه سرویس تحت وب بر روی وب سایت های دیگر

 


وب سرویس های قابل ارائه توسط شرکت ایران تکنولوژی :

 وب سرویس پرواز داخلی

 وب سرویس پرواز خارجی

 وب سرویس ماهان

 وب سرویس هتل داخلی

 وب سرویس هتل خارجی

 وب سرویس بیمه

 وب سرویس تور

 وب سرویس اتوبوس

 وب سرویس قطار

 وب سرویس اجاره خودرو

 وب سرویس گشت و ترانسفر

 وب سرویس خدمات CIP