• این یک باور غلط است که شما بخواهید، با چنین وب سایت‌هایی که سهم خوبی از بازار به واسطه تبلیغات و البته خدمات خوبی که ارائه می‌دهند، داشته باشید. اصولا نباید به فکر رقابت باشید، بلکه باید بازار هدف خودتان را بشناسید و نسبت به همان بازار قدم بردارید، به این معنی که اگر شما ساکن تهران باشید، دفتر کارتان نیز در تهران است و خدماتی که ارائه می‌دهید نیز در همین شهر قابلیت استفاده دارد؛ به همین ترتیب اگر در اصفهان، شیراز یا هر شهر دیگری زندگی می‌کنید، به طور قطع خدماتی که ارائه می‌هید با شهرهای بزرگ کاملا متفاوت است. پس حتما همه ایران بازار شما نخواهد بود. شاید فکر کنید که حرف غیر منطقی زده‌ام، چون در حال حاضر با ورود اینترنت بازار شما به همه ایران و حتی دنیا نشر پیدا می‌کند، اما حقیقتا این گونه نیست. چرا؟ این موضوع را از ۲ منظر باهم بررسی می‌کنیم :

شما اول باید به صورت لوکال محدوده جغرافیایی خودتان را خوب سرویس دهید و بعد آرام آرام وارد بقیه محدوده‌های جغرافیایی و حتی دنیا شوید، یعنی تا زمانی که در شهر خودتان خوب خدمات ندهید و شما را نشناسند و خدمات گردشگری را از شما خرید نکنند، به واسطه این که خودتان را خوب تبلیغ نکردید یا خدمات مناسب و خوبی ندارید، نمی‌توانید در ایران و دنیا خوب کار کنید. پس اول باید در محدوده خودتان شما را خوب بشناسند که این مزیت رقابتی شما با هر وب سایتی است که تازه می‌خواهد وارد شهر شما شود. وقتی شما در شهر خودتان مزیت رقابتی داشته باشید و خوب هم کار کنید، مشتری ترجیح می‌دهد که از شما خرید کند، نه از کس دیگری.

دوم این که شما باید زنجیره مشتری مداری، وفاداری و خدمات پس از فروش خوبی داشته باشید؛ برای مثال می‌توانید امتحان کنید و یک بلیت از وب سایت‌هایی که خیلی خوب فروش می‌کنند، بخرید؛ بعد از آن می‌بینید که مرتب برای شما آفرهای مختلف ارسال می‌کنند یا خدماتشان بسیار ساده و سهل الوصول خدمت شما می‌رسد، بنابراین شما ترجیح می‌دهید، همواره از آنها خرید کنید.

 

  • شما باید باشگاه مسافران راه اندازی نمایید. باشگاه مسافران یعنی این که مسافر با خرید هر بلیت پرواز یا هتل یا هر خدماتی که می‌گیرد، یک امتیازی به او تعلق می‌گیرد که این امتیاز را در خریدهای بعدی خود می‌تواند استفاده کند. وقتی این گونه حرکت نمایید و روی مشتریان بالقوه خودتان توجه کنید، اصلا لازم نیست با کسی رقابت کنید.
  • بزرگان بازاریابی و فروش در دنیا معتقدند که شما لازم نیست، دفتر یا مجموعه بزرگ با ترنس اکشن (transaction) یا معاملات مالی بالایی در سال داشته باشید، مهم این است که شما سود کنید. بعضا شاید یک آژانس با ۳ نفر کارمند بیش از یک آژانس با ۵۰ نفر کارمند در سال سود داشته باشد.

دوستان همان طور که می‌دانید سود با درآمد دو مورد جداگانه و متفاوت است. شاید کسی که ۱۰۰۰ نفر یا ۵۰ نفر کارمند داشته باشد، ترنس اکشن مالی بیشتری داشته باشد، یعنی در حساب مالی او پول بیشتری جابجا شود، ولی لزوما به این معنی نیست که سود بیشتری هم داشته باشد. شاید شما بتوانید با مجموعه کوچک خودتان سودهای بیشتری هم داشته باشید. لذا من معتقد هستم که کسی رقیب شما نیست، خودتان رقیب خودتان هستید و می‌توانید با یک برنامه ریزی درست، اول در محدوده جغرافیایی خودتان و مشتریان قبلی خود فروش خوبی داشته باشید، سپس محدوده خودتان را بزرگ‌تر کنید.

 

 

 

  • خیلی از بیزینس‌ها بسیاری از مشتریان خودش را به واسطه این که نتوانسته خوب خدمات بدهد، از دست داده است. حال اگر شما بتوانید همین مشتریان را نگه دارید، وضعیت مالی خیلی بهتری را می‌توانید برای خود رقم بزنید.