زمان مطالعه : ۲ دقیقه

موضوعی در بازار سهام، بازار طلا، بازار ارز و اصولا تمام بازارهای اقتصادی وجود دارد، به نام کف حمایتی و سقف مقاومتی.

اگر بخواهم خیلی کوتاه در این زمینه صحبت کنم، باید بگویم یک اِلِمان اقتصادی مثل ارز، سهام، تور یا مثلا کفش به قدری قیمت‌شان افت کرده و پایین آمده که از اینجا به بعد بازار خودبخود این قسمت را حمایت می‌کند  و در نتیجه قیمت آن محصول شروع به رشد می‌کند. در مقابل سقف مقاومتی است که قیمت یک محصول مثل تور، بلیت یا هتل آنقدر رشد کرده که از اینجا به بعد مقاومت خواهد کرد و به طور اتوماتیک برمی‌گردد، یعنی از کف حمایتی رشد می‌کند و از سقف مقاومتی نزول می‌کند.

حالا اجازه بدهید این موضوع را در مورد بازار گردشگری بیشتر توضیح بدهم؛

حدودا بعد از گذشت یک سال و چند ماه که از شروع کرونا می‌گذرد، سفر به کف حمایتی خودش نزدیک شده، همه آمارهای بین المللی هم این موضوع را تایید می‌کنند. یک آمار جالب از یونسکو یا WTO منتشر شده که نشان می‌دهد تعداد مسافرت به ۱۰ سال قبل بازگشته است. این نوید دهنده یک خبر خوب برای ما است، یعنی این که اولین خبرهای امیدبخش در مورد واکسن کرونا که منعکس شود، سفر به شدت شروع به رشد خواهد کرد.

پیش بینی من این است که در حال حاضر سفر به کف حمایتی خود رسیده و به زودی این رشد شروع می‌شود.

حالا در زمان رشد چه کسی می‌تواند از آن استفاده کند و منتفع شود؟

 در بازار سهام و بازار ارز اصطلاحی مرسوم است به نام “کَف”؛ یعنی مثلا در اینجا به این شکل بیان می‌شود که کسی که کفشو جمع کرده باشد. اگر شما هم یک آژانسی بوده‌اید که آینده را خیلی خوب پیش بینی کرده‌اید و اصطلاحا آینده پژوهی خوبی داشته باشید، باید وقتی در کف حمایتی هستیم، پیش بینی‌ها، آمادگی لوجستیگ، وب سرویس‌ها، وب سایت‌ها، نرم افزارها، تامین کننده‌ها، کارگزارهایی را برای خودتان در نظر گرفته‌ باشید که در زمانی که بازار به سمت رشد باز خواهد گشت، نباشید.

مثل دوستانی نباشید که در بازار سهام جا مانده‌اند، کسانی که در بالاترین قیمت‌ها خرید کردند و زمانی که می‌خواستند سهام خود را بفروشند، کسی نبود. حالا بازار به کَفِش رسید، اما نمی‌توانند بخرند، یعنی کسی فروشنده نیست. ما هم از آن دست آژانس‌ها نباشیم که الان که بازار رکورد کرده، به کف حمایتی خودمان نزدیک شده‌ایم، گردشگری به زودی رشد خواهد کرد.

پیش بینی من این است که در برج ۳-۲ و حداکثر با شروع برج ۴ و شروع تابستان آغاز شود و کسی می‌تواند از آن استفاده کند که از امروز فکر آینده را کرده است و تامین خودش اعم از پرسنل، لوجستیک، نرم افزار، تامین کنندگان و خدمات پس از فروش خود را طوری تنظیم کرده باشد که روزی که بازار شروع به رشد می‌کند، از این رشد جا نماند، وگرنه احتمالا از آن دست آدم‌ها یا آژانس‌هایی خواهیم بود که شروع به شکایت از همه جا کنیم و این طور بیان کنیم که روزی که ضرر بود، ما ضرر دادیم و حالا هم که وقت سود کردن شده، اشخاص دیگری در حال سود کردن هستند.

امیدوارم که به این موضوع فکر کنید و به کف حمایتی و سقف مقاومتی بیشتر توجه کنید.