لیست قیمت

صفحه اصلیسئو و تجارت الکترونیک

نکات قابل توجه هنگام خرید دامنه های مختلف

مقدمه

یکی از مهمترین موضوعاتی که در راه طراحی سایت بسیار اهمیت دارد، داشتن یک نام خوب است. به نام وب سایت اصطلاحا "دامنه" (Domain) گفته میشود.

دامنه ها نیز مثل اسم انسان از دو بخش نام و پسوند تشکیل شده است. هیچ دامنه با نام و پسوند یکسانی در دنیا وجود ندارد و اصطلاحا "منحصر به فرد" است. شما در انتخاب نام دامنه آزاد هستید و هر نامی که دلتان بخواهد میتوانید برای سایت خود انتخاب نمایید، البته به شرط آن که کسی قبل از شما آن را نخریده باشد.

هنگام خرید دامنه به ir بودن یا com بودن آن توجه زیادی نکنید سعی کنید در صورت امکان هر دو دامنه را خریداری نمایید اما بسیاری از دامنه ها هستند که محدوده جغرافیایی آن ها در گوگل محدود بوده و امکان تغییر آن نمیباشد برای مثال دامنه ir برای ما ایرانی ها بوده و تغییر زبان جستجوی گوگل به صورت پیشفرض روی ایران و فارسی میباشد و تغییر آن امکان پذیر نمیباشد. اما دامنه های دیگر نیز مانند دامنه های co برای کشور کلومبیا بوده اما امکان تغییر سرچ محدود مکانی آن ها وجود دارد.

همانطور که گفتم یک دامنه از دو بخش تشکیل شده است، نام و پسوند

نام مثل: digikala / alibaba / yahoo / googleو میلیونها نام دیگر

پسوند مثل: .com / .net / .ir / .co و صدها پسوند دیگر

فرض کنید شما دوست دارید دامنه   google.ir  را ثبت کنید. هیچ مشکلی نیست، فقط به شرط آن که ترکیب نام و پسوند با هم خالی باشد.

 

ویژگی های یک دامنه خوب

یک دامنه خوب باید چند ویژگی داشته باشد:

-         نام آن با نام برندی که میخواهید روی آن تبلیغ کنید باشد

-         نام دامنه به راحتی در دهان بچرخد

-         در نام آن، از حروفی که فارسی زبانان آن را با حرف دیگر اشتباه بگیرند، استفاده نشود، مثل y یا i .

-         در نام دامنه از – (dash) استفاده نشود، مثل iran-tech.com .

-         تا جایی که امکان دارد یک سیلابی باشد، مثل digikala .

-         اگر از حروف اختصاری نام خود برای دامنه تان استفاده می کنید، کوتاه بوده و راحت تلفظ شود، مثل nic.ir .

برای آن که بتوانید یک دامنه خوب خریداری کنید و بررسی کنید که آیا نام دلخواه شما برای خریدن آزاد است یا خیر، چندین مرجع وجود دارد، یکی از بهترین سایتها www.whois.sc می باشد. در این سایت نام دلخواه به همراه پسوند مورد نظر خود را وارد نمایید، سایت به شما می گوید که این دامنه برای خرید آزاد است و یا خیر. اگر این دامنه پر باشد، خود سایت به شما پیشنهادات دیگری می دهد و یا میتوانید دامنه دیگری را امتحان کنید.

 

اهمیت دامنه ها و رابطه آن ها با نوع فعالیت شما

آشنایی با انواع دامنه ها

 

یکی ازپسوند دامنه هایی که خیلی اهمیت دارد پسوند .travel است. همانطور که قبلا توضیح داده بودیم یک سری پسوند به هر دامنه متصل میشود که نام کامل سایت شما را تشکیل می‌دهد مثلا Alibaba.ir,irantech.com, digikala.ir 

 به حروفی که پس از . (دات) وجود دارد اصطلاحا پسوند گفته می‌شود. پسوندها خیلی متفاوتند. شاید 600 نوع پسوند وجود داشته باشد که معروفترین آن‌ها .com و  .ir است.

سه حرف اول com به معنای commercial (تجارت) وir  ویژه ایران می باشد ولی همانطوری که گفتیم پسوندهای متفاوت زیادی وجود دارد مثل  travel،  school ،org   ،  net  با نگاه به بعضی از دامنه ها میتوان متوجه شغل و یا حیطه کاری صاحب آن دامنه شد.

مثلا وقتی اسم یک دامنه amirkabir.school  است می توان حدس زد که مربوط به یک مدرسه می‌باشد یا مثلا irantech.net، متوجه می شویم که صاحب دامنه در زمینه network  و یا IT فعالیت می‌کند.دامنه .travel  هم به همین صورت می‌باشد. قطعا زمانی که اسم یک دامنه ghodsgasht.travel می‌باشد میتوان با یک نگاه فهمید که این شرکت در زمینه آژانس مسافرتی یا گردشگری فعالیت می‌کند.

 

آموزش و نحوه ثبت دامنه ها

در این بخش در مورد آموزش و نحوه ثبت دامنه و انتخاب شرکتی که آن را برای ما ثبت کند خواهیم پرداخت.

در دنیا سه نوع دامنه وجود دارد،

-         دامنه هایی که مخصوص هر کشور بوده و با دو حرف نشان داده می شود مثل ir/ایران، us/آمریکا، uk/انگلستان و ...

-         دامنه های عمومی که برای همه مردم دنیا است و معروفترین آنها com، org، net، info می باشد.

-         دامنه های خاصی که مثل دامنه های عمومی همه دنیا می توانند آن را ثبت کنند ولی برای ثبت آن نیاز به داشتن تاییدیه و مدارکی خاص است که بسته به پسوند دامنه این مدارک متفاوت است، مثل travel. یا .ac یا ...

ثبت دامنه های دو حرفی که مخصوص کشورها می باشد و دامنه های خاص، توسط سازمانی خاص در هر کشور انجام میشود، یعنی برای آن که شما بتوانید دامنه دو حرفی ثبت کنید باید درخواست خود را به سازمان مربوطه در هر کشور ارائه دهید و پس از تایید آنها میتوانید دامنه مورد نظر خود را تهیه کنید، در ایران دامنه های ir را مرکز ثبت دامنه های ایران (www.nic.ir) ثبت می کند. اما دامنه های عمومی را همه افراد در هر جای دنیا به شرط خالی بودن آن دامنه میتوانند ثبت کنند.

موضوع مهمی که بسیار باید به آن دقت بفرمایید این است که دامنه شما را چه شخص یا شرکتی ثبت می کند. قانون ثبت دامنه می گوید، دامنه برای شخصی است که اطلاعاتش در پروفایل دامنه ذخیره شده است، یعنی اگر دامنه شما را من ثبت کرده و در پروفایل اسم خودم را زده باشم، از لحاظ قانون، این دامنه برای من می باشد، حتی اگر سالها شما در حال استفاده از آن باشید، پس دقت کنید که وقتی دامنه ای برای شما ثبت شد، حتما پروفایل خود شما در آن ذکر شده باشد، این کار را باید از طریق سایت www.whois.sc و یا سایتهای مشابه دیگر انجام دهید.

موضوع از آن مهم تر این است که شما باید بدانید، دامنه هایی که در خارج از ایران ثبت میشود، توسط کارتهای بانکی خارجی مثل مستر کارت master card یا ویزا کارت visa card انجام میشود، و عملا صاحب کارت، صاحب دامنه است، لذا حتما شرکت یا شخصی را انتخاب کنید که مورد تایید شما باشد و به او اعتماد کافی داشته باشید. زیرا احتمال آن که در سال های بعد او نتواند دامنه شما را تمدید کند و یا احتمالا از آن سو استفاده کند و یا مبلغ گزافی بابت تمدید از شما بخواهد است، پس بسیار دقت بفرمایید!

 

 ثبت کردن دامنه .travel

ثبت این نوع دامنه به سادگی ثبت بقیه دامنه ها نیست. شخصی که که درخواست برای این دامنه می‌دهد حتما باید صاحب یک آژانس مسافرتی باشد و یا فروش بلیط هواپیما داشته باشد که اصطلاحا به این آژانس‌های مسافرتی "بند الف" می‌گویند، به غیر از این مواردی که گفتم قطعا باید عضو یاتای بین‌المللی هم باشد و کد آن را داشته باشد. برای این کار یک سری مدارک نیاز هست و مرکز ثبت دامنه آن در ایران نیست.

مدارک اعم از مجوز بند الف، کد یاتا، مدیر عامل آژانس مسافرتی و ثبت شرکت به صورت ترجمه زبان اصلی تحویل داده می‌شود و اجازه ثبت دامنه گرفته می‌شود.

 ثبت دامنه .travel هزینه بالایی دارد اما پیشنهاد میکنم دوستانی که میخواهند ادامه دار و حرفه ای کار کنند در زمینه گردشگری کار کنند حتما دامنه .travel  را هم ثبت کنند.

 

نتیجه گیری:

  • دامنه ها چندین نوع مختلف دارند هر کدام نحوه ثبت و خرید هر دامنه متفاوت میباشد.
  • خرید و ثبت دامنه های خارجی با کارت های بانکی ایرانی ممکن نیست،لذا باید شرکت معتبر در این حوضه برای شما آنها را ثبت نماید.
  • گزارش گیری برای اطلاعات کامل هر دامنه از طریق سایت هایی مثل www.whois.sc
  • بهترین نام برای دامنه های انتخابی شما دامنه هایی هستند که هر دو نوع خارجی و ایرانی آن ها قابل خریداری باشند
  • از حروف اختصار نامعقول استفاده نشود
  • اگر دامنه شما دقیقا شبیه به اسم شرکت است، برای شما بسیار مهم است، پس به آن اهمیت ندهید.

 

اباذر افشار

متخصص نرم افزارهای گردشگری

abazar@iran-tech.com

امتیاز کاربران
نکات قابل توجه هنگام خرید دامنه های مختلف
1
5
[ تعداد: 18 میانگین: 4.94/5 ]
اپلیکشین
فروش آنلاین ما
را دانلود کنید