وب سایت که مشخص است و احتمالا همه شما به قدر کافی آن را می‌شناسید؛ به نرم افزارهای تحت وب که روی اینترنت از طریق کامپیوتر و مرورگرهای کروم و فایرفاکس می‌بینید، وب سایت می‌گویند.

اما اپلیکیشن که در این ۷-۸ سال اخیر خیلی رشد کرده، به نرم افزارهایی می‌گویند که شما روی موبایل نصب می‌کنید و بدون این که لازم باشد، برنامه خاصی روی موبایل داشته باشید یا مثلا مرورگر خاصی را باز کنید، به آن دسترسی دارید.

اما با فراگیر شدن اینترنت روی گوشی‌ها و تک تک اتفاقات زندگی بشر و همین طور خدماتی که روی اینترنت داده می‌شود، خیلی از اپلیکیشن‌ها بدون این که اینترنتی وجود داشته باشد، کار نخواهد کرد؛ یعنی شما اپلیکیشن را می‌توانید نصب کنید، ولی اگر به اینترنت وصل نباشد، نمی‌توانید کاری کنید، مثل رزرو خدمات مسافرتی یا پرداخت قبض‌ها یا شارژ یا ورود به بانک؛ یعنی شما می‌توانید اپلیکیشن‌های بانک یا خرید بلیت یا پرداخت شارژ را نصب بکنید، ولی تا زمانی که اینترنت نداشته باشید، عملا کاربردی ندارد. لذا یک تکنیک جدیدی یکی دو سال است که در دنیای برنامه نویسی رشد کرد به نام PWA.

PWA عملا نسخه اپلیکیشنی است که ریسپانسیو شده همان سایت شما می‌باشد، به این معنی که شما می‌توانید از طراحتان بخواهید که سایت‌ شما :

اولا به صورت کاملا ریسپانسیو طراحی کند.

در ثانی سایت شما بر اساس موبایل یا تبلت، شخصی سازی (Costomize) کند.

یعنی زمانی که مشتری سایت شما را روی گوشی باز می‌کند، سیستم به طور اتوماتیک تشخیص می‌دهد که روی گوشی است، اضافاتش را به صورت کاملا اتوماتیک حذف می‌کند، این یعنی شما قبلا به طراح خود سفارش کرده‌اید که وقتی مشتری سایت من را باز می‌کند، دقیقا عین اپلیکیشن باشد، مثلا دیگر بنر یا تبلیغات نداشته باشد، دکمه‌ها یک گوشه‌ای به صورت ۳ خطی معروف که همه دیده‌ایم و می‌شناسیم، باز ‌شود و عملا ظاهر شبیه اپلیکیشن باشد؛ به این تکنیک PWAمی‌گویند.

حالا برنامه نویس‌ها تکنیک PWA را با تکنیک اپلیکیشن با هم تلفیق کردند و یک نسخه نصبی هم برای IOS و هم برای اندروید به شما تحویل می‌دهد که شما به مشتری‌های خود در بازار یا گوگل پِلِی یا اپ استور ارائه می‌دهید تا مشتری بتواند این را نصب کند، اما شاید مشتری نداند که این چیست، ولی من برای شما توضیح می‌دهم که این را بدانید، این نسخه PWA همان سایت شما است که روی گوشی و تبلت ریسپانسیو و شخصی سازی شده است.
این تکنولوژی مزایای بسیار خوبی دارد، از این جهت که وقتی وب سایت شما بروز می‌شود، اپلیکیشن شما هم بروز می‌شود و دیگر لازم نیست که ۲ هزینه خیلی زیاد هم برای سایت و هم برای اپلیکیشن بدهید. زمانی که سایت را طراحی می‌کنید، با یک هزینه خیلی کم PWA را هم دارید. از همه مهم‌تر، هر موقع که سایت خود را توسعه می‌‌دهید، اپلیکیشن شما هم توسعه پیدا می‌کند و مزایای خیلی خوبی دارد. لذا PWA ها خیلی رشد کرده‌اند، دنیای آینده دنیای اپلیکیشن PWA است.