مقدمه

کاربرانی که طراحی سایت می کنند با سیستم های مدیریت محتوا آشنا هستند که در این میان ورد پرس ( word press ) با محبوبیت بسیار بالا میزبان بسیاری از سایت ها می باشد. این موضوع به این معنی نیست که این سیستم هیچگونه ضعف و ایرادی ندارد. معتقدان بر این باورند که نباید برای ساخت هرگونه سایتی از وردپرس استفاده کرد. گاها در انجمن های گوناگون با موضوعاتی مواجه می شوید که می توان با وردپرس یک سایت با موضوعاتی مانند فروشگاهی، شرکتی و … راه اندازی کرد. اغلب کاربران تازه وارد در دنیای وردپرس سعی دارند یک سیستم مدیریت محتوای مناسب برای سایت خود استفاده کنند. در ابتدا به بررسی وردپرس و کاربرد آن و سپس در مورد معایب آن صحبت می کنیم.

وردپرس(word press) و کاربرد آن

وردپرس یک سیستم محتوای سایت ساز می باشد که در دسته cms ها (content management system) قرار دارد و می توانید با استفاده از آن هر نوع وب سایت و یا وبلاگ را با استفاده از افزونه ها و طراحی های اختصاصی راه اندازی کرد. وردپرس با زبان حرفه ای برنامه نویسی PHP ساخته شده و توسط my sql پشتیبانی می شود. به علت رایگان و متن باز بودن آن، می توان آن را جزء دسته نرم افزارهای دنیای آزاد قرار داد. به این معنی که اگر با کدنویسی و برنامه نویسی آشنایی داشته باشید می توانید هر نوع شخصی سازی روی آن انجام داده و سایت خود را طراحی و پیاده سازی کنید.

معایب وردپرس(word press)

ü      آسیب پذیری به دلیل مشکلات امنیتی یکی از مهم ترین معایب آن است. همانطور که اشاره شد به دلیل متن باز بودن کاربران بسیار زیادی از آن استفاده می کنند. اگر نفوذ در هسته ی وردپرس بوجود آید به سرعت به کاربر اطلاع رسانی می شود و وی می تواند با یک به روزرسانی ساده جلوی نفوذ را بگیرد. اما امنیت همیشه مربوط به هسته وردپرس نمی باشد بلکه افزونه ها و قالب ها نیز در امنیت سایت تاثیر گذارند. اگر دارای باگ امنیتی باشد باعث به خطر افتادن امنیت کل سایت شده و همچنین به دلیل وابسته بودن شدید به هک و کدهای PHP برای اضافه شدن امکانات جانبی، توابع این هک ها می توانند بسیار گیج کننده باشند.

ü      نبود پشتیبانی اختصاصی یکی دیگر از معایب وردپرس می باشد. توسعه دهندگان این برنامه پشتیبانی منطقی ای را در این باره ارائه نمی کنند و در حال حاضر انجمن ها، گروه ها، شبکه های اجتماعی و … همواره در حل مشکلات یا پاسخ دادن به سوالات دیگران هستند. پس اگر سایت شما با مشکلی روبرو شود باید برای رفع آن، شروع به جستجوی پیدا کردن راه حل باشید و اگر خودتان دانش آن را نداشته باشید مستلزم داشتن یک پشتیبان مطمئن برای سایت خود خواهید داشت و پیدا کردن آن نیازمند صرف زمان و هزینه است. علاوه بر آن اعتماد و دانش پشتیبان سایت هم مطرح می شود، شاید شما نخواهید اطلاعات کسب و کارتان را در اختیار دیگران قرار گیرد.

ü      پیکربندی غیر منطقی آن از دیگر معایبش محسوب می شود. به عنوان مثال پیوندهای یکتا زمانی کامل هستند که به صورت دستی از افزونه های سئو بهینه و تثبیت شده باشند. اگرچه پیکربندی محکم تری نسبت به پیکربندی های دیگر مانند مبارزه با هرزنامه ها را داشته باشد ولی آنچه ضعف این برنامه بحساب می آید، این است که چگونه این امکان می تواند اختصاصی شود و برای کل مجموعه نباشد. در حقیقت این سیستم، بسیار شلوغ پیکربندی شده و بیش از حد به مواردی که واضح و روشن می بودند پرداخته است.

ü      یکی دیگر از معایب وردپرس بستر نامناسب برای توسعه اختصاصی سایت ها است. زیرا بسیاری از بخش های وردپرس مانند توابع، متغیرهای اصلی و کلاس ها با تکنیک PHP که دارای استاندارد مشخصی نیستند، ایجاد شده اند و باعث شده نام گذاری بعضی از توابع برای برنامه نویسان گیج کننده باشد. همچنین بسیاری از بخش های وردپرس به صورت غیر شی گرا کدنویسی شده که برای برنامه نویسان ضعف بزرگی به حساب می آید و از طرف دیگر از هیچ یک از معماری های نرم افزاری مانند MVC پیروی نمی کند.

ü      کاهش سرعت سایت از معایب دیگر وردپرس است. سرعت بارگزاری یک سایت یکی از مهم ترین معیارهای خوب و استاندارد آن است. در وردپرس ممکن است سرعت بارگذاری تحت تاثیر عواملی مانند نوع قالب سایت، افزونه های نصب شده و … قرار گیرد.  برخی از قالب های غیر استانداردی که برای طراحی سایت های وردپرس کدنویسی شده اند تاثیر بسیار زیادی در کاهش سرعت بارگزاری سایت دارند. برای انتخاب یک قالب، نصب افزونه های متعدد و نامناسب موجب می شود که عملکرد یک افزونه با مشکل مواجه شود و عملکرد سایت را مختل کند. همچنین امکان تداخل برخی از افزونه ها منجر به ایجاد مشکلات گوناگون در سایت می شوند. از آن جایی که در وردپرس قانون و استانداردی برای توسعه افزونه ها وجود ندارد و هریک از آن ها به شیوه ی مد نظر خود کدنویسی می شوند، همین امر باعث ایجاد عدم هماهنگی و ناسازگاری بین افزونه ها می شود.

ü      همانطور که در تعریف وردپرس اشاره شد برای توسعه ی سایت نیاز به دانش فنی با موضوعیت شخصی سازی سایت مطرح می شود. در واقع کاربر پس از راه اندازی سایت خود به تغییرات آن، مطابق سلیقه و نیاز خود به آن می پردازد. اما همیشه براحتی نصب یک قالب و یا چند افزونه نیست و باید  برای تغییرات مد نظر از کدنویسی استفاده کند که نیاز به برنامه نویس و پرداخت هزینه پیدا می کند.


نتیجه

وردپرس یک راهکار برای تمام سیستم عامل های وبلاگ نویسی ساده و کلاسیک است. برای داشتن یک سایت تخصصی مانند طراحی سایت و وب سایت مانند آژانس های مسافرتی و داشتن شرایط ویژه مانند امن بودن، سرعت بالا، بستر مناسب و یک پشتیبانی تخصصی و مطمئن از شرکت هایی با برنامه نویسان متخصص که در این زمینه فعالیت می کنند استفاده کرد.