طی این جلسه و جلسه آینده، می‌خواهیم در مورد ابزاری صحبت کنیم، به نام جی تی متریکس (Gtmetrix). اگر وارد وب سایت جی تی متریکس دات کام (gtmetrix.com) شوید و اسم وب سایت خودتان را در باکس Test your site وارد کنید، Gtmetrix شروع به آنالیز می‌کند و در نهایت یک صفحه به شما نشان خواهد داد که نشان دهنده امتیاز وب سایت شما است؛ این امتیاز در بخش Scores Performance دیده می‌شود و بهترین امتیاز برای سایت شما A یا B است، این یعنی وب سایت شما جزئیات را به صورت کامل رعایت کرده.

اما نکته مهمی که وجود دارد، این است که اگر شما امتیاز F یا G هم بگیرید، به این معنی نیست که شما وب سایت بدی دارید یا حتی کارا نیست یا برنامه‌نویسان شما زحمت نکشیده‌اند یا کارشان را بد انجام داده‌اند، بلکه به این معنی است که ریزه‌کاری‌هایی که برای گوگل مهم است، در وب سایت شما رعایت نشده و معمولا هم شما باید برای این موضوع هزینه بپردازید، تا شرکت مورد نظر برایتان انجام بدهد. اما یک سری کارها هست که شما به عنوان صاحب وب سایت، بعد از تحویل گرفتن سایت، خودتان می‌توانید انجام بدهید. من در مورد دو تا سرفصل Page Speed و Yslow صحبت خواهم کرد و یک سری راهنمایی می‌کنم تا بتوانید پیج اسپید و وای اس لو را به نمرات خوبی برسانید.
اولین نکته‌ در مورد Page Speed و Yslow این است که عکس‌هایی با حجم معقول بگذارید، یعنی ۵۰۰ تا ۶۰۰ کیلو بایت. گاهی بعضی از سایت‌ها عکس در حدود ۴ مگا بایت می‌گذارند. این باعث می‌شود که سرعت سایت شما را پایین بیاورد. خوب الان سوال پیش می‌آید که چکار کنیم تا عکسی که می‌گذاریم بزرگ و با کیفیت باشد. شما می‌توانید از فتوشاپ یا نرم افزارهای آنلاین یا نرم افزارهای دسکتاپ استفاده کنید تا حجم عکس شما را پایین بیاورد، ولی کیفیت آن را آنچنان تغییری نمی‌دهد؛ پس باید عکس‌هایی که با حداکثر ۱۵۰ یا ۲۰۰ کیلو بگذارید و اگر حجم عکس ها بیش ازین باشد، یعنی راه را به خطا می‌روید.
نکته بعدی در مورد جاوا اسکریپت است. شاید برنامه نویس شما از جاوا اسکریپت استفاده کند، هیچ اشکالی هم ندارد، اما باید اصطلاحا جاوا اسکریپت‌های شما را مینی فای (Minify) کند. اگر بخواهم خیلی ساده در مورد مینی فای بگویم، این است که اگر ۱۰۰ خط در جاوا اسکریپت دارید، این حداکثر تبدیل به ۱۰ یا ۱۵ خط بشود. پس اگر برنامه نویس شما از جاوا اسکریپت استفاده می‌کند، شما باید از برنامه نویس خودتان بخواهید که جاوا اسکریپت‌ها را مینی فای کند.
نکته بعدی این است که CSSهایتان مینی فای باشد. در واقع یک سری خطوط برنامه نویسی وجود دارد به نام CSS که شما باید از برنامه‌نویس‌تان بخواهید که اینها را هم مینی تحویل شما بدهد.
نکته بسیار مهم بعدی این است که شما چندین آدرس داشته باشید؛ به صورت معمولی شما آدرس یک وب سایت را به این صورت می‌گویید : Yahoo.com. اما ثبت سروری این آدرس می‌شود :
https://yahoo.com
https://www.yahoo.com
http://yahoo.com
http://www.yahoo.com

اگرچه اینها از دید ما به عنوان یک یوزر یکی است و می‌گوییم Yahoo.com؛ ولی از دید سرورها و‌search engines ها ۴ تا آدرس مختلف است. شما باید از برنامه نویس‌تان بخواهید که تمامی این چهار آدرس را روی یک آدرس Rifer کند تا گوگل یا search engines ها، شما را با چند آدرس بشناسند.
CSSهایی که در سایت شما استفاده می‌شود، باید حتما در هدینگ سایت شما باشد و اگر در جای دیگری باشد، یک ایراد به حساب می‌آید.
نکته دیگه‌ای که خیلی مهم است، تعداد ریکوئست‌هایی است که به سمت سرور ارسال می‌شود. یک سایت که بالا می‌آید، یک تعداد ریکوئست به سمت سرور ارسال ‌می‌کند تا سایت شما را لود می‌کند و به اصطلاح بالا می‌آورد. برنامه نویس شما باید طوری این را Minimize و Customize کند که با کمترین ریکوئست همه وبسایت شما را بگیرد. اگر تعداد ریکوئست‌ها خیلی بالا باشد، به این معنی است که تعداد الکی به سرور ارجاع می‌دهد و این باعث می‌شود، رتبه شما پایین‌تر بیاید.
نکته خیلی مهم دیگر این است که CSSها و جاوا اسکریپت‌های شما باید اصطلاحا Inline باشد. احتمالا شما نمی‌دانید که موضوع این چیست، ولی فقط کافی است که به برنامه نویس‌هایتان بگویید که اینها باید Inline باشد.
این موضوعات مهم‌ترین‌ها هستند، اما چهار پنج مورد دیگر هم وجود دارند.
در سایت جی تی متریکس خیلی جذاب‌تر با رنگ و بر اساس ‌gradeهای مختلف از A تا F نمره می‌دهد. شما اگر یک مرتبه سایت خودتان را به این صورت آنالیز کنید، می‌بینید که گریدهای مختلفی به شما می‌دهد، شما باید تلاش بکنید تا به A برسید. اگر تک تک این موضوعاتی که عرض کردم را رعایت کنید، page speed Scores شما A می‌شود و بهترین نتیجه را در این بخش خواهید گرفت.