مقدمه

پست الکترونیکی به عنوان یکی از محبوب ترین و در عین حال کاربردی ترین راه های ابزار مهم ارتباطی، جایگاه ویژه‌ای در زندگی امروزه ی ما پیدا کرده است. این وسیله ی ارتباطی به علت سهولت، سرعت و هزینه ی نسبتا پایین آن توسط بسیاری از سازمانها و افراد و از جمله کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی به خدمت گرفته شده است. در طول دهه اخیر بسیاری از ارتباطات رسمی و غیر رسمی افراد و تبادل داده ها از طریق اینترنت صورت می گیرد. قابلیت ارسال و دریافت هر نوع پیام اعم از متن، تصویر، صوت و… را به شکل الکترونیکی (رقومی) دارد که متاسفانه در طول همین مدت پست الکترونیکی خود را در برابر تهدیدات بیرونی، بسیار آسیب پذیر نشان داده است؛ تهدیداتی از قبیل ورود اسپم ها و ویروس ها و بسیاری از خطرات دیگر که کاربران پست الکترونیک را ملزم به پیدا کردن روش هایی برای افزایش امنیت پست الکترونیکی کرده است. در واقع حفظ امنیت اطلاعات شخصی و کاری از مهم ترین مسائل در دنیای اینترنت می باشد. در ابتدای کار اینترنت، بحث امنیت آن چنان مورد توجه قرار نگرفته بود. اما بنابر گزارش های جدید این موضوع در حال بهبود است.

 

چند راهکار برای امنیت بیشتر ایمیل:

  • امکان دانلود خودکار عکس و تصاویر را در ایمیل غیر فعال کنید.
  • از فایل های مهم بک آپ بگیرید.
  • اطلاعات حساس و مهم را از طریق ایمیل ارسال نکنید.
  • حریم خصوصی ایمیلتان را فعال کنید.
  • رمز ایمیلتان را به طور متناوب تغییر دهید.
  • چند ایمیل برای کارهایتان داشته باشید.

سیستم خود را با نرم افزارهای ضد جاسوسی و آنتی ویروس اسکن نمائید.برای امنیت بیشتر، پست الکترونیکی‌تان را از سرویس‌هایی که از (SSL (secure  sockets  layer بهره می‌برند مانند سرویس دهنده‌ی  mail.iran.ir یا سرویس دهنده‌ی چاپار www.chmail.ir استفاده کنید. برای اطمینان از برقراری ارتباطات رمزنگار شده و امن می‌توانید به قسمت address bar مرورگر خود بروید که در این صورت باید صفحه‌ی شما با https شروع شده باشد.

برای محافظت از ایمیل و در دسترس نبودن صندوق الکترونیکی از رمز عبور مناسب و پیچیده استفاده کنید. توجه داشته باشید رمزتان از کلمات قابل دسترس مانند تاریخ تولد یا شماره شناسنامه و … نباشد و ترکیبی از حروف اعداد، علامت های خاص و  ۱۶ کارکتری باشد.

 

هرزنامه یا اسپم ( ایمیل ناخواسته )

ابزارهای امنیت ایمیل مانند Mirapoint Message  Server M-series و IronPort C-Series دست اسپم ها را کوتاه می‌کند و همچنین موجب صرفه جویی در وقت می‌شود. این ابزارها که در نسخه‌ها‌ی متعدد قابل دست یابی هستند، برای سازمان ‌ها‌ی  متوسط تا بزرگ با ۵۰۰ الی ۵۰۰۰ کاربر طراحی شده اند. قیمت این ابزارها بسته به مشخصات و ظرفیت های سخت افزاری و نرم افزاری تعیین می‌شود اما کار کردن آن برای  همه نسخه ها یکسان است.

همچنین برای در امان ماندن اسپم ها آدرس ایمیل خود را در هر فرم و لیستی قرار ندهید، برای ثبت نام در این فرم ها بهتر است از ایمیل های موقت یا ایمیلی به همین منظور ایجاد کرده و استفاده نمائید.

چگونگی برخورد با ایمیل های اسپم شده

درصورت دریافت ایمیل اسپم، ترجیحا آن را باز نکنید؛ اگر هم به اشتباه آن را باز کردید به هیچ وجه پاسخ آن را ندهید. بهتر است آن را با کلیک بر روی spam به پوشه‌ی اسپم انتقال دهید و یا آن را حذف کنید.

توجه: اگر اسپمی فایل ضمیمه ای داشته باشد تحت هیچ شرایطی آن را دانلود نکنید.

به روز بودن کامپیوتر برای امنیت ایمیل 

به روز رسانی مرتب و مکرر سیستم عامل، مرورگر و نرم افزارهای مورد استفاده در سیستم می‌تواند به امنیت ایمیل کمک زیادی کند. معمولا به روز رسانی ها آخرین حفره های امنیتی را می پوشاند و به هکرها اجازه‌ی سوء استفاده را نمی‌دهد.