در حقیقت سوالی که این روزهای زیاد پرسیده میشه این هست که تفاوت طراحی سایت با php و وردپرس چی هستش اما از لحاظ منطقی و فنی این سوال به طور کلی غلط است زیرا CMS  هایی مانند وردپرس اکثرا با زبان php  نوشته شده و از لحاظ زبان برنامه نویسی با سایت هایی که از صفر تا صد با زبان php  نوشته شده اند تفاوتی ندارند.

تفاوت بین طراحی سایت هایی که با php  خام برنامه نویسی میشوند با سایت های وردپرسی

قبل از اینکه بخواهم راجع به تفاوت های آن ها صحبت کنم میخوایم با یک مثال ساده موضوع را برای شما شرح دهم.

یک سیستم عامل مثل ویندوز را تصور کنید که توسط آن تمام کارهای روزمره و مورد نیاز خود را میتوانید انجام دهید و اگر به چیزی نیاز داشته باشید که در ویندوز وجود ندارد میتوانید از نرم افزارهایی که شرکت های دیگر آن ها را برنامه نویسی کرده اند استفاده کنیدو نیاز خود را برطرف کنید.

حال فرض کنید به یک نیاز جدید در کار خود پی برده اید که هیچ شرکتی آن را تا به حال پیاده سازی نکرده و یا قیمت آن به انداره ای بالاست که توان خرید آن نرم افزار را ندارید در این صورت تنها راه باقی مانده برای شما این است که به سیستم عاملی رجوع کنید که نیاز شما در آن تعبیه شده باشد و یا توانایی برنامه نویسی به زبان ویندوز را داشته باشید و یا برنامه نویسانی را استخدام کنید که تخصصی ، در زمینه نرم افزار های تحت ویندوز داشته باشند.

اما اگر خودتان سیستم عامل را برنامه نویسی کرده بودید میتوانستید از قبل تمام امکانات و نیاز های آینده خود را در آن پیشبینی و پیاده سازی کرده و همچنین در زمانی که به یک خواسته جدید نیاز پیدا میکنید با یک بروزرسانی ساده این امکان را فراهم می کنید.

پس همانطور که احتمالا از مثال متوجه موضوع شدید دقیقا این همان تفاوت اصلی میان طراحی سایت با php  خام که از صفر تا صد خودتان مینویسید با سایت هایی که با یک ساختار مشخص ساخته شده اند مثل وردپرس ، جوملا ، پرستاشاپ و دروپال و … است.

دقیقا شبیه مثال شما اگر خودتان از ابتدا با php  سایتتان را طراحی و پیاده سازی کنید میتوانید تمام نیازهای خود را پیشبینی و طراحی کنید و حتی اگر در آینده به یک ویژگی اختصاصی برای وبسایت خود نیاز پیدا کردید میتوانید آن را اضافه کنید. که برای این کار کافیست شما زبان php  را یاد بگیرید و یا از برنامه نویسانی که این زبان را یاد گرفته و به صورت تخصصی روی این زبان کار میکنند که تعدادشان هم در ایران کم نیست استفاده کنید.

اما اگر سایت شما وردپرسی باشد و تنها می توانید از امکانات موجود در قالب و ساختار وردپرس خودتان استفاده کنید یا از افزونه های موجود در بازار در صورتی که با قالب وردپرس شما سازگاری داشته باشند.اما اگر برای خواسته شما افزونه ای تا به امروز وجود نداشته باشد تنها راه شما این است که دنبال برنامه نویسانی در حوزه php  وردپرس بگردید تا بتوانید نیازهای خود را در وب سایتتان پیاده سازی کنید که معمولا زمان و هزینه زیادی باید صرف پیاده سازی مواردتان کنید.

مزایا و معایب استفاده از سیستم های مدیریت محتوا مثل وردپرس

با توجه به اینکه وردپرس از یک ساختار خاصی تشکیل شده اصطلاحا شما با یک فریم ورک اختصاصی در ارتباط هستید که باید برنامه نویسی خود را همانطور که به شما الزام شده انجام دهید و نمیتوانید هر طور که مایل باشید برنامه نویسی کنید.

از طرف دیگر وردپرس در حالت عادی مقدار بالایی از رم را مصرف میکند و وقتی برای کارهای مختلفی مجبور می شوید که تعدادی افزونه را نصب کنید مخصوصا اگر هاست شما اشتراکی باشد سرعت سایت شما به شدت کاهش پیدا می کند.که این مسئله به مرور زمان باعث آزار و اذیت مشتریان و حتی ادمین سایت خواهد شد.

از نظر برتری نمیتوان گفت که طراحی سایت با php خام برتر از سیستم هایی مثل وردپرس میباشد بسته به نوع برنامه نویسی انجام شده کیفیت سایت طراحی و پیاده سازی شده شما متفاوت خواهد بود.

در مقابل برای بعضی نیازها  وردپرس انتخاب بهتر و سریع تری خواهد بود مثلا اگر شما بخواهید بر روی سئو و تولید محتوا تمرکز داشته باشید و امکانات خاصی مد نظرتان نیست در این صورت وردپرس گزینه خیلی بهتر و سریع تری به نسبت برنامه نویسی از صفر تا صد خواهد بود.

در عین حال اگر بخواهید برای کار های خاصی مثل راه اندازی سایت های فروش آنلاین ، طراحی سایت آژانس مسافرتی ، شبکه های اجتماعی و تبلیغاتی و بازاریابی و امثال اینها از سیستم هایی مثل وردپرس استفاده کنید از بعد از مدتی متوجه میشوید که در انتخاب خود اشتباه بزرگی کردید.

به صورت کلی برای سایت های خبری کوچک ، دانلود ، موزیک و فروشگاه های کوچک ، نوبت دهی دکتر ، آرایشگاه و انواع سایت های شرکتی و مثل این ها که توی این ضمینه ها فعالیت می کنند و میتوانید با کمترین زمان و هزینه یک سایت قابل قبول رو با وردپرس راه اندازی کنید.

در نهایت باید اینطور گفت در صورتی که شما قصد شروع فعالیت جدی در فضای اینترنت را دارید و احساس میکنید که سایت شما در نهایت قرار است ویژگی های منحصر به فردی داشته باشد. انتخاب سیستم های مدیریت محتوا CMS  های آماده ای مثل وردپرس اشتباه ترین کار ممکن خواهد بود اما در این شرایط با برنامه نویسی php  خام از صفر تا صد دست شما بازتر خواهد بود و به نسبت بودجه مورد نظرشما کیفیت طراحی سایت شما متغیر خواهد بود.