زمان مطالعه : ۶ دقیقه

مقدمه

به طور تقریبی ۶ الی ۷ ماه گذشته مباحثی را درمورد خدمات دیجیتال آژانس های مسافرتی ارائه نمودم. در دور اول سعی نمودم از صفر تا صد طراحی یک سایت آژانس مسافرتی، اصول پایه، شرکت ارائه دهنده نرم افزار و … را به شما آموزش دهم.همه این موارد به شما کمک می کند تا بدانید چه نرم افزاری را سفارش دهید و چه خروجی تحویل بگیرید.در دوره دوم تمامی شرکت های فعال در صنعت گردشگری را معرفی و راجع به هرکدام توضیحاتی کاربردی به تفصیل دادیم.اما در مباحث انتهایی که امیدوارم تا پایان سال ۹۸ تمامش کنم مبحثی با عنوان چک لیست راه اندازی آژانس مسافرتی اینترنتی را توضیح خواهم داد.به این منظور که صفر تا صد مراحل راه اندازی آژانس اینترنتی و یا تغییر یک آژانس سنتی به دیجیتال را تبیین کنم.

مباحث را به سه بخش تقسیم می کنم. بخش اول را قبل از راه اندازی و تحقیقات، بخش دوم تیم اداری، فنی و پشتیبانی و بخش سوم را خدمات پس از فروش به خودتان و مسافرانتان نام گذاری می‌کنم.

به طور مختصر در بخش اول در رابطه با موضوعاتی صحبت خواهم کرد که وقتی می خواهید یک آژانس اینترنتی راه اندازی کنید از کجا باید شروع کنید، چه تحقیقاتی برای آن نیاز است، نیازهای خود را چگونه مرتفع کنید، چه پلن تبلیغاتی برای آن تدارک ببینید، تفاوت فضای اینترنت و سنتی را درک کنید و با آگاهی کامل وارد بخش اول شوید.

در بخش دوم می خواهیم در رابطه با این صحبت کنم که شما  به عنوان آژانس مسافرتی اینترنتی در حین کار چه ارزش های افزوده ای نیاز دارید تا به مسافران خود ارائه دهید و چگونه بازخورد خدمات خود را دریافت کنید، نیازهای مسافر را شناسایی کنید و خدماتی به آن ها ارائه دهید که مورد رضایتشان باشد.

و در بخش سوم می خواهم سیستم بازخورد را آموزش دهم.یعنی شما سیستم را راه اندازی نمودید، خدمات مورد نیاز مسافر را ارائه دادید، منجر به فروش هم شده، حالا متوجه شوید که چگونه بر اساس بازخورد مشتریان این خدمات مورد رضایت بوده، چه ایراداتی باید در سطح اداری، فنی و پشتیبانی برطرف شود.و همواره خدمات خود را به درخواست و نیاز مشتریان نزدیک کنیم.

از دید من مهمترین موضوع برای راه اندازی هر کسب و کاری، که ران اندازی آژانس اینترنتی هم از این موضوع مستثنی نیست نیاز سنجی می باشد.به این منظور که اصولا زمان شروع به کار نیازهای خود، بازار و مشتریان را شناسایی کنید.به طور عامیانه تر باید گفت ببینید که مشتریان شما نیاز به بلیط دارند و یا نیاز به خرید تور دارند. در صورت نیاز به خرید تور، تور خارجی و یا تور داخلی مدنظر آن هاست؟ حال اگر تور خارجی می خواهند کدام مقاصد برای آن ها با اهمیت است؟ در آن مقاصد مشتری چه امکاناتی مدنظرش است و با ارائه آن امکانات مشتاق به خرید می شود؟

این نیاز سنجی را باید در تک تک المان های کسب و کار خود رعایت کنید.به طور مثال در طراحی سایت مثلا در قسمت تماس با ما چه اطلاعاتی را در اختیار مشتری خود قرار دهم تا به راحتی با ما ارتباط برقرار کند و یا شخص خود شما در وب سایت دیگران چه مواردی مدنظر شماست و باعث جذب شما می شود؟ به عنوان نمونه رنگ، فونت و….. به طور واضح اگر نیازسنجی به طور صحیح انجام نشود شما در واقع نمی توانید کسب و کار خود را حرفه ای اجرا نمایید زیرا یک کسب و کار بر پایه نیازهای ذینفعان هر مجموعه بنا شده است.نیاز دینفعان شامل شما، کارمند، مسافر و تامین کنندگان است. پس شما باید همه نیازها را در نظر بگیرید تا بتوانید نیازسنجی قابل قبولی داشته باشید.

موضوع بعدی قابل اهمیت پس از نیازسنجی مزیت رقابتی می باشد.به عنوان مثال شما سامانه فروش بلیط راه اندازی نمودید.حالا سامانه شما چه مزیت رقابتی نسبت به بقیه دارد ؟ مزیت خدمات شما چیست؟ حتی اینکه بگویید کارمندانم خوش اخلاق هستند یک مزیت حساب می شود.اصولا باید مزیت های رقابتی کسب و کار خود را روی کاغذ داشته باشید.مثلا سایتم پربازدید است، دفترم بزرگ است، کارمندانم خوش رو هستند، قیمت های بسیار خوبی ارائه میدم، خدمات قابل توجهی دارم و …در هرصورت باید مزیت رقابتی نسبی نسبت به همکاران و رقبای خود داشته باشید.کلمه کاربردی برای آن نسبی می باشد.

اگر این مزیت را داشته باشید می توانید یک طیفی از مشتریان را که به این مزیت علاقه مندند داشته باشید.هرچقدر مزیت رقابتی شما کمتر باشد احتمالا گوشه کمتری از بازار را تصاحب خواهید کرد.نکته دیگری که در همه زمینه های نیازسنجی و مزیت رقابتی وجود دارد این است که عادت کنید همه موارد را بر روی کاغذ بیاورید.در واقع وقتی موضوعی را بر روی کاغذ می آورید اولا برای شما جا می افتد دوما تبدیل به یک موضوعی می شود که باید حلش کنید.

در مزیت های رقابتی نکته ای که بسیار مهم می باشد این است که من خدماتی را ارائه دهم که مزیت آن بیشتر از بقیه باشد و یا گوشه ای از بازار را پیدا کنم که به مزیت من خیلی نیاز داشته باشند.اصطلاحا به آن جای خالی بازار می گویند.یعنی شما حتما بگردید طیفی از بازار هدف را پیدا کنید که شاید همکاران دیگر به آن سمت نرفته باشند و عملا آن ها تشنه خدمات شما باشند و اگر بتوانید به این آدم های تشنه خدمات خوب همراه با مزیت را ارائه دهید مطمئن باشید که خیلی سریع می توانید مشتری را عادت دهید. مشتری هم که به یک سیستم عادت کند و همواره نیازهایش توسط آن سیستم برطرف شود دیگر به دنبال تغییر سیستم نخواهد بود.پس خواهش میکنم نیازسنجی و مزیت های رقابتی خود را مکتوب کنید و به سمت رفعش حرکت کنید.

پس از موضوعات نیازسنجی وارد بخش بررسی رقبا می باشیم.خیلی واضح است فارغ از اینکه یک کار اینترنتی  و یا کسب و کار سنتی می خواهید راه اندازی کنید اصولا بررسی رقبا یک موضوع بسیار مهمی است.اما مزیت کسب و کار اینترنتی این می باشد که خیلی راحت تر می توانید به بررسی رقبا بپردازید .زیرا کسب و کار آن ها هم بر روی اینترنت است و همین موضوع باعث راحت تر شدن کار شما می گردد.خیلی راحت می توانید وب‌سایت و خدماتشان را بررسی کنید، یک دوری در سیستم آن ها بزنید و سیستم را تست نمایید.

ناگفته پیداست که وقتی می خواهید یک رقیب را بررسی کنید باید خدمات، مزیت های رقابتی ، خدمات پس از فروش، آپشن های مورد ارائه به همراه هر محصول، تعداد مشتریان، قیمت، کیفیت خدمات، نوع قرارداد، چابک بودن به منظور زمان رفع کردن مشکلات پیش آمده، پیشینه، مشتریان قبلی، سهم بازار، درصد رشد، ایرادات، قدرت و … آن را مورد سنجش قرار دهید.خیلی واضح است که وقتی رقیب خود را اینگونه برانداز کنید احتمالا نتیجه بهتری هم خواهید گرفت.چطور بهتر نتیجه می گیرید؟ می توانید ضعف های آن را تبدیل به قوت برای خود کنید و قوت آن را در سیستم خود بررسی کنید که این قوت را دارید یا اگر ندارید در زمینه تبلیغات تمرکز خاصی بر روی آن نداشته باشید.پس لطفا بررسی رقبا را جزء برنامه های خود قرار دهید و اکسلی با عنوان  swot  تهیه کنید.در رابطه با این اکسل در اینترنت بیشتر تحقیق کنید اطلاعات جالبی پیدا خواهید کرد.

موضوع مهم بعدی داشتن یک برنامه تبلیغاتی است که من اینجا آن را برنامه تبلیغاتی دیجیتال مارکتینگ نامگذاری می کنم. در اینترنت روش های بسیار زیادی برای تبلیغات وجود دارد : اس ام اس، ایمیل، شبکه های مجازی، سئو، گوگل اد، بنر مارکتینگ، کامنت مارکتینگ، ریپورتاژ آگهی و بسیاری از چیزهای خلاقانه که در دنیای وب بسیار به شما کمک خواهد کرد اما مرحله اول این می باشد که شما برنامه تبلیغاتی داشته باشید.برنامه تبلیغاتی این می باشد که علاوه بر انواع و اقسام تبلیغات باید هزینه ای که می خواهید انجام دهید در نظر داشته باشید و بر اساس هزینه خود تبلیغات بخصوص را انتخاب نمایید. در نگاه اول همه می گویند در یک وب سایت پر بازدید بنر بگذاریم، سمت هزینه هاش می روید متوجه می شوید که باید ماهیانه ۱۰۰ میلیون کنار بگذارید.

حتی اگر بخواهید ماهی ۱۰۰ میلیون و یا ۵۰۰ میلیون هزینه کنید بنده پیشنهادم این است که بدون داشتن برنامه تبلیغاتی وارد این موضوع نشوید.یعنی چی؟ یعنی باید تصمیم بگیرید که از کجای بازار می خواهید شروع کنید و به کجای بازار برسید.اگر چارت پیشرفت خودتان را ترسیم کنید آن وقت من به شما پیشنهاد می کنم که شروع به هزینه کنید .اما اگر این چارت را ندارید و نمی دانید که در کجای بازار قرار دارید و چقدر می خواهید هزینه کنید و فقط شنیدید که باید یک مقداری هزینه کنید اصلا پیشنهاد نمی کنم که به سمتش بروید، زیرا سودی برای شما نخواهد داشت.از همین جهت باید پله به پله هزینه کنید و آهسته شروع به دیجیتال مارکتینگ کنید.

هرکدام از موضوعاتی را که طی این مبحث گفتم در شروع، میانه و یا ادامه کار برای شما اهمیت دارد.لطفا هزینه و بودجه خود را بررسی کنید.گانت چارت خود را ترسیم کنید و بر همین اساس اولا بدانید که در هر مرحله چقدر باید هزینه کنید، کدام یک از انواع دیجیتال مارکتینگ را انتخاب کنید و سپس باید بررسی کنید که اگر دارید به هدف خود نزدیک می شوید که بسیار خوب و اگر هم دارید از خط خارج می شوید اصلاح ساختار انجام دهید و به باند روت مپ خود برگردید و بررسی کنید که به هدف خود نزدیک می شوید یا خیر.