زمان مطالعه : ۱ دقیقه

همانطور که قبلا اشاره کردم، یک آژانس مسافرتی اگر بخواهد از سیستم سنتی به دیجیتال تبدیل شود، قطعا همه ابزارهای این تکنولوژی مثل سیستم حضور و غیاب، سیستم دوربین مداربسته، اتوماسیون هواپیمایی، حسابداری مسافرتی، وب سایت آژانس مسافرتی، سیستم فروش آنلاین بلیط، سیستم فروش آنلاین هتل، باشگاه مسافران، اپلیکیشن، تبلیغات اینترنتی را نیاز دارد.

اصلا تعجب نکنید که آیا واقعا هم این ابزار مورد نیاز است؟ چون جواب قطعا، بله خواهد بود. دقیقا همانطور که شما در سیستم سنتی به کاغذ، خودکار، بروشور، کاتالوگ، مبلمان اداری، تبلیغات محیطی، کانتر فروش و … نیاز داشتید.

اما قبلا نیز عرض کرده بودم که تعیین سطح تبلیغات الکترونیکی و نوع خدمات الکترونیکی که باید فراهم کرده و سپس به مسافر ارائه دهید بستگی به میزان سرمایه گذاری و تخصص تان در امور گردشگری دارد، اما این نکته بسیار اهمیت دارد که به ابزار صنعت الکترونیک در گردشگری باید مسلط باشید.

وقتی تصمیم دارید از سطح سنتی به سطح دیجیتال تغییر کنید، فاکتور زمان، هزینه و تخصص را مد نظر قرار دهید. باید بین این سه فاکتور توازن برقرار کنید یعنی آرام آرام به سمت هدف خود حرکت کنید. به قول بزرگترهامون، از حول حلیم تو دیگ نیافتیم!!! نه آن قدر بخواهیم در تبلیغات به صورت بی رویه هزینه کنیم و نه آنقدرها کم بگذاریم. در بحث تهیه ملزومات کاملا دقت کنیم که آن چیزی را ارائه دهیم که توان خدمات پس از فروش آن را داشته باشیم و بتوانیم کل صفر تا صد خدمات را به صورت آنلاین ارائه دهیم.

دقت کنید، در حال ورود به یک دنیای تخصصی هستید، دنیایی که کمتر پول در آن باعث پیشرفت میشود و تخصص حرف اول را میزند. تاکید چند باره می کنم که برای ورود به خدمات اینترنتی گردشگری لطفا متخصص شوید. لطفا متخصص شوید.

اباذر افشار

متخصص نرم افزارهای گردشگری

abazar@iran-tech.com