زمان مطالعه : ۴ دقیقه

گواهی SSL چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم

وقتی شما در اینترنت گشت و گذار می کنید روزانه  وارد سایت هایی می شوید که از شما اطلاعات دریافت می کنند مثل نام کاربری و رمز عبور برای ورود به ناحیه کاربری خودتان یا فرم های مربوط به ورود اطلاعات شخصی خودتان و یا وارد کردن اطلاعات کارت بانکی خودتان در درگاه های پرداخت اینترنتی ، عملا با این کار شما اطلاعات خودتان را با سایت های مختلفی به اشتراک میگذارید

در نتیجه برای برقراری ارتباطی ایمن و حفظ حریم خصوصی کاربرانتان شما به عنوان میزبان سایت باید محیطی را فراهم کنید تا انتقال اطلاعات کاربران به سرور به صورت امن انجام شود به همین دلیل شما میتوانید از گواهی SSL در سایت خود استفاده کنید تا بتوانید از پروتکل HTTPS  بهره ببرید.

در حقیقت پروتکل HTTPS  یک متد جهت رمزگذاری اطلاعات است که باعث ایجاد محیطی امن و رمز گذاری شده در انتقال اطلاعات کاربران بر روی سرور می باشد. با استفاده از این پروتکل به دلیل رمزگذاری شدن اطلاعات کار هکر ها جهت دسترسی به اطلاعات شخصی کاربران شما سخت تر می شود.

انواع گواهینامه های SSL  

گواهی SSL  در ایران و جهان چندین نوع دارد که در کل به دو دسته رایگان و پولی تقسیم میشوند

در حالت رایگان شما میتوانید از SSL  موجود در هاست های اشتراکی استفاده کنید که نام آن lets Encrypt میباشد.

مدل های غیر رایگان SSL عبارتند از :

مدل DV یا Domain Validated  

در این نوع گواهینامه که تنها هویت صاحب دامنه باید از طریق ایمیل مورد تایید قرار بگیرد تا بتوانید این گواهینامه را دریافت نمایید به دلیل اینکه فقط دامنه تایید هویت می شود عموما هزینه این مدل گواهینامه به دلیل نداشتن مراحل پیچیده جهت دریافت آن بسیار کم می باشد ، همچنین این نوع SSL  برای وب سایت های شرکتی و فروشگاهی معمولی مناسب می باشد.

مدل OV  یا Organization Validated

در این نوع گواهینامه که تنها برای اشخاص حقوقی صادر می شود می بایست هویت حقوقی درخواست دهنده به صورت کامل تایید شود در نتیجه این گواهی تنها برای شرکت ها ، بانک ها و سازمان های دولتی که مدارک کامل ثبت قانونی شرکتشان را دارند صادر خواهد شد، به دلیل اینکه صدور این مدل گواهینامه دارای مراحل متعددی و پیچیده ای دارد معمولا قیمت بالایی جهت صدور آن دریافت می شود اما اعتبار این گواهی به نسبت گواهی DV  بالا تر می باشد.

مدل EV  یا Extended Validated  

این نوع گواهینامه نیز مانند گواهینامه OV  برای اشخاص حقوقی صادر میشود و مراحل دریافت آن نیز یکسان میباشد تنها تفاوت میان این گواهینامه با مدل OV  این است که پس از دریافت آن و فعال سازی در کنار نام دامنه سایت مورد نظر به صورت یک نوار سبز رنگ نام شرکتی که هویت حقوقی آن تایید شده نمایش داده میشود که باعث اعتماد بیشتر کاربران به شما خواهد شد هزینه این نوع گواهینامه عموما بسیار بالا میباشد.

تفاوت گواهینامه های استاندارد (Standard) با وایلد کارت (Wildcard)

انواع گواهینامه های اس اس ال که در بالا نام بردیم شامل دو نوع Standard  و WildCard  می باشد

گواهینامه های Standard  تنها برای یک نام دامنه می باشند و ساب دامنه های آن را شامل نمی شود برای مثال iran-tech.com  و اگر دامنه شما شامل چندین سابدامنه باشد به طور مثال club.iran-tech.com  با این نوع گواهینامه نمیتوانید سابدامنه های خود را نیز ایمن سازی کنید و از پروتکل HTTPS  استفاده کنید.

اما با دریافت گواهینامه از نوع Wildcard  میتوانید علاوه بر دامنه خود  برای تمام سابدامنه ها و زیر مجموعه های دامنه خود SSL  را فعال کرده و از پروتکل HTTPS  استفاده نمایید.

قیمت گواهینامه ssl  برای دامنه های ir  و بین المللی

به طور معمول برای خرید گواهینامه SSL  در صورتی که دامنه شما ir  باشد حتما میبایست گواهینامه مخصوص برای دامنه ی ir  رو تهیه کنید که هزینه آن نسبت به گواهینامه دامنه های بین المللی بالاتر میباشد و نکته مهم این است که در صورتی که قصد تمدید چند ساله SSL  برای دامنه مورد نظر خود دارید هرچه تعداد سال بالا تری خریداری بکنید قیمت آن به صرفه تر خواهد بود.

برای خرید گواهینامه SSL  از کجا میتوانید اقدام کنید

درصورتی که قصد خرید گواهی های SSL  را دارید میتوانید از تمام سایت هایی که این خدمتان را ارائه میدهند استفاده کنید و با مقایسه قیمت هر کدام از آن ها به یک نتیجه گیری درست برسید در زیر چند شرکت ارائه دهند گواهی SSL را برای شما نام میبریم که بتوانید باهم مقایسه کرده و در صورت نیاز خریداری نمایید.

برتینا

ایران هاست

پارس پک

ایران سرور

همچنین میتوانید از سرویس دهنده های هاست خود که وب سایت شما روی آن هاست قراردارد درخواست دریافت گواهی SSL رایگان مدل  Lets Encrypt کنید تا بتوانید به صورت رایگان از پروتکل ssl  استفاده کنید.

تفاوت ssl  رایگان و پولی چیست ؟

به طور کلی میتوانیم بگوییم تفاوت خیلی زیادی باهم ندارند تنها تفاوت این دو نوع SSL بحث اعتماد بیشتر به آن سایت خواهد بود که شما با یک سایت شخصی رو به رو هستید یا یک شرکت تنها در صورتی که آن سایت فقط از گواهینامه های OV  یا EV  استفاده کند می توانید اعتماد بیشتری به آن سایت داشته باشید زیرا که همانطور که در بالا گفتیم می دانید با یک شرکت حقوقی و معتبرتری در ارتباط هستید.

اما در ایران به دلیل تحریم های متفاوت تنها با خرید SSL میتوانید از پروتکل HTTPS  بهره مند شوید و عملا هیچ پشتیبانی و پیگیری در صورت بروز هرگونه مشکل نخواهید داشت.

اهمیت استفاده از SSL  در سئو

از سال ۲۰۱۶ گوگل اعلام کرد که استفاده از پروتکل HTTPS یکی از موارد تاثیر گذار در رتبه بندی وب سایت ها خواهد بود در نتیجه با فعال سازی این پروتکل میتوانید شاهد پیشرفت کلی وب سایت شما در نتایج جستجو باشید همچین با آپدیت های الگوریتم گوگل در سال های اخیر همانطور که در سمینار ها و وبینار هایی که برخی از ازای فعال گوگل در آن ها سخنرانی داشته اند به وضوح این را اعلام کرده اند که همواره تاثیر این مورد افزایش یافته و در حال حاضر یکی از موارد پر اهمیت در حوزه سئو میباشد.