زمان مطالعه : ۲ دقیقه

در مقاله های قبلی، علی الخصوص در مقاله قبل به این جمع بندی رسیدیم که یک آژانس مسافرتی برای برون رفت از بازار سنتی و افزایش فروش خود، به ابزار دیجیتال و الکترونیکی نیاز دارد، طراحی سایت آژانس مسافرتی، وب سرویس پرواز، وب سرویس هتل، نرم افزار حسابداری آژانس مسافرتی و … از مهمترین این ابزارها می باشد.

اما وقتی شما میخواهید نرم افزارهای اینترنتی و تبلیغات اینترنتی داشته باشید، در گام اول باید بدانید چه سیستم هایی در بازار وجود دارد، کدام را باید خریداری کرد و اصولا کدام یک نیازهای شما را مرتفع میکند.

بطور مثال اگر شما آژانس مسافرتی ای هستید که خدمات ویزا نداشته و برنامه ای هم برای ارائه این خدمات ندارید، قطعا خرید یک سیستم ویزا فقط به صرف اینکه آژانس های دیگر این نرم افزار را دارند و شما نیز باید داشته باشید، اصلا به صرفه نیست، یعنی علاوه بر آن که هزینه اضافی ای صرف آن کرده اید، تمرکز خود را نیز از خدمات اصلی خود از دست داده و بر روی هدفی سرمایه گذاری کرده اید که احتمالا توان ارائه آن خدمات را نداشته و در دراز مدت علاوه بر آن که به برند خود صدمه زده اید سود دهی آژانس تان نیز به صورت محسوسی پایین می آید زیرا از کار اصلی خود نیز بازمانده اید. البته از این نکته نیز نباید غافل شد که اگر یک نرم افزار آژانس مسافرتی خوب را در آژانس خود فعال کنید و برنامه توسعه دقیقی داشته باشید، میتوانید وارد بازارهایی شوید که حتی تا به امروز جزو اهداف شما نبوده است، اما در هر حال به شما پیشنهاد میکنم فعلا بر روی خدماتی که توان ارائه آن را دارید متمرکز باشید.

موضوع خریدن یا نخریدن سیستم، داشتن چه نوع سیستم و نداشتن آنها را اگر در دو کفه ترازو قرار دهیم، متوجه میشویم که هیچ راهی جز ارائه خدمات اینترنتی وجود ندارد! اما باید با تحقیق کامل به این جمع بندی برسید که کدام یک را خریداری کرده و کدام یک را در فازهای بعدی تهیه کنید.

شما باید مثل یک متخصص نیازهای خود را جمع آوری کرده باشید، یعنی بدانید اگر در حال خریدن یک وب سرویس بلیط هستید، نیازهای شما در دو فاز اولیه و ثانویه چه خواهد بود، یعنی بدانید که در بدو شروع از وب سرویس فروش بلیط چه انتظاری دارید و آیا نرم افزاری که در حال خریدن آن هستید این نیازها را برآورده می کند؟ پس از پاسخ به این سئوال باید در انتخاب شرکت مجری دقت کنید که آیا میتواند نیازهای فاز دوم شما را که بر اساس نیاز بازار تغییر خواهد کرد عملیاتی کند؟ همواره لیستی از نیازهای حال و آینده خود تهیه کنید و به جای آن که از روی دست دیگران خرید کنید، از روی نیازهای خود در بازار تحقیق کنید، این موضوع را در نظر داشته باشید که خدمات پس از فروش شرکت مجری از خود نرم افزار برای شما اهمیت ویژه تری دارد.

 

اباذر افشار

متخصص نرم افزارهای گردشگری

abazar@iran-tech.com