زمان مطالعه : ۶ دقیقه

در مقاله افزایش سرعت سایت راجب اهمیت ویژه سرعت بارگزاری و لود سایت در سئو به طور مستقیم و غیر مستقیم صحبت کردیم اگر آن مقاله را مطالعه کرده باشید متوجه خواهید شد که یکی از راه ها و ابزارهای بررسی سرعت سایت ابزار آنلاین Gtmetrix می باشد که با بررسی هر صفحه از وب سایت خود در این ابزار میتوانید تمام خطاهای موجود مربوط به بهینه سازی سرعت سایت خود را مشاهده نمایید.در این مقاله قصد داریم راجع به چند خطاهای GTmetrix و راه حل ها و روش های آن صحبت کنیم.

 

رفع خطای Optimaze Images بهینه سازی عکس ها در GTmetrix 

زمانی که شما این خطا را در GTmetrix وبسایت خود مشاهده میکنید نشانگر این می باشد که عکس های موجود در صفحه مورد نظر شما فشرده سازی و بهینه نشده اند.یکی از مهمترین عوامل کاهش سرعت لود و بارگزاری سایت شما این خطا می باشد و همچنین باعث پر شدن زود هنگام پهنای باند ماهانه وب سایت شما خواهد شد.در عین حال زمانی که عکس های وب سایت شما سنگین باشند و حجم بالایی داشته باشند باعث دیرتر باز شدن سایت برای کاربران شما خواهد شد که در نتیجه تجربه کاربری بدی را به کاربر شما منتقل میکند.

چرا که نه تنها این مورد باعث دیر باز شدن سایت شما میشود و در عین حال مقدار بشتری از حجم و ترافیک اینترنت کاربران شما در هنگام گشت و گذار در سایت شما از بین می رود.

برای حل خطای Optimaze Images در GTmetrix می توانید از یکی از روش های زیر استفاده کنید.

روش اول – بهینه سازی تصاویر توسط فتوشاپ

یکی از بهترین و سریع ترین راه حل های بهینه سازی عکس های وب سایت شما با استفاده از گزینه Save For Web در منوی File و زیر منوی Export در فوتوشاپ می باشد. شما حتما باید قبل از بارگزاری عکس ها بر روی سایت خود برای تمامی عکس خود یک بار این عملیات را انجام دهید. در این روش با توجه به تنظیمات موجود در قسمت Save For Web میتوانید کیفیت و اندازه خروجی عکس های خود را تنظیم نمایید.

روش دوم – بهینه سازی تصاویر توسط ابزارهای آنلاین

در این روش با استفاده از ابزارها و وب سایت های معتبر و معروف که در این ضمینه فعالیت می کنند شما میتونید تمام تصاویر به کار رفته در وب سایت خود را بهینه سازی نمایید.

برخی از این ابزار به شرح زیر میباشند:

نکته :  امکان دارد زمانی که شما روش اول را انجام میدهید باز هم خطای Optimaze Images مشاهده کنید در این صورت می توانید همزمان هر دو روش را استفاده کنید و در صورتی که باز هم خطای مربوطه برطرف نشد عکس های پیشنهادی که خود ابزار GTmetrix به شما ارائه میدهد را جایگزین عکس های وب سایت خود نمایید تا این خطا رفع شود.

 

رفع خطای Serve scaled images در GTmetrix

علت این خطا بهینه نبودن عکس های وب سایت شما از لحاظ سایز و ابعاد میباشد.برای مثال شما یک عکس با اندازه ۱۹۲۰ پیکسل در عرض و ۱۰۸۰ پیکسل در ارتفاع دارید که حجم آن ۳ مگابایت میباشد اما طراح سایت شما با استفاده از کدهای Css طوری تنظیم کرده تا عکس شما بیشتر از سایز ۳۰۰ پیکسل در عرض و ۲۰۰ پیکسل در ارتفاع نمایش داده نشود که عکس با این سایز نهایتا ممکن است حجمی حدود ۱۰۰ الی ۲۰۰ کیلوبایت داشته باشد این یعنی حجم عکسی که کاربر شما مجبور است در هنگام ورود به صفحه شما دانلود کند خیلی بیشتر از حجم عکس مورد نیاز میباشد ، درحالی که میتوانید با تغییر سایز عکس خود به ۳۰۰×۲۰۰ قبل از آپلود بر روی وب سایت خودتان در ترافیک مصرفی اینترنت کاربران خود صرفه جویی نمایید.

تصور کنید روزانه ۱۰۰۰ نفر وارد سایت شما میشوند و بجای یک عکس ۱۰۰ کیلوبایتی یک عکس ۳ مگابایتی را دانلود کنند ، با یک محاسبه ساده متوجه میشود که اگر عکس های خود را متناسب با اندازه مورد نیاز تهیه و آپلود کنید میتوانید در یک روز تقریبا ۲.۹ گیگابایت در مقدار مصرفی ترافیک سروری که وب سایت شما روی آن واقع شده صرفه جویی کنید.

در نتیجه اگر میخواهید خطای مربوط به Serve Scaled Images در GTmetrix کافیست تمامی عکس های خود را قبل از بارگذاری متناسب با جایی که در سایتتان تعبیه شده تغییر اندازه دهید و سپس آن را آپلود نمایید.

 

رفع خطای Avoid bad requests در GTmetrix

یکی دیگر از خطاهای GTmetrix  و مهمترین مشکلاتی که ممکن است وب سایت شما داشته باشد همین خطا میباشد که در عین حال راه حل این مورد بسیار ساده میباشد قبل از اینکه بخواهیم راه حل آن را به شما ارائه دهیم ابتدا باید یک مثال برای شما بزنم تا به طور کامل متوجه این مورد شوید.

حتما تا به امروز با صفحه ۴۰۴ آشنا شده اید و بارها در اینترنت به آن برخورد کرده اید این صفحه زمانی برای شما نمایش داده میشود که فایل یا صفحه مورد نظر شما در سرور وجود نداشته باشد یا پاک شده باشد.درنتیجه این خطا هم رابطه مستقیم با فایل ها و صفحاتی دارد که در سرور شما وجود ندارند اما در صفحات HTML شما آن فایل یا صفحه فراخوانی شده است.

برای رفع این خطا میتوانید با استفاده از خود ابزار GTmetrix و کلیک کردن روی خطای مربوطه فایل هایی که باعث ایجاد این خطا شده اند را پیدا کنید و آدرس این فایل ها را در قسمت کدها و برنامه نویسی وبسایت خود حذف نمایید یا آدرس آن را به یک آدرس موجود ویرایش کنید.

 

رفع خطای Minify css در GTmetrix

از دیگر خطاهای رایج GTmetrix علت این خطا بهینه نبودن کدهای وب سایت شما میباشد، Minify کردن یعنی بهینه سازی و فشرده سازی کدهای CSS ، JavaScript و HTML شما میباشد.در این روش شما باید با حذف فضاهای خالی و اضافه و همچنین کارکترهای غیر ضروری کدهای خود را بهینه کنید.

با این کار عملا شما فایلهای خود را فشرده سازی میکنید و باعث لود شدن سریعتر فایل های شما و در نهایت افزایش سرعت سایت شما میشود.

برای برطرف کردن خطای Minify css در GTmetrix شما میتوانید از روش های زیر استفاده کنید.

روش اول – استفاده از ابزار GTmetrix

در این روش با کلیک بر روی خطای Minify css در وب سایت GTMetrix در مقابل  هر فایلی که نیاز به Minify شدن داشته باشد شما میتوانید نسخه مینیفای شده آن را از قسمت Optimazed Version دریافت کرده و جایگزین فایل اصلی آن در سرور خود نمایید.

روش دوم – استفاده از وب سایت های فشرده سازی آنلاین

با استفاده ازسایت های معروف و مطرحی که در ضمینه فشرده سازی و بهینه سازی فعالیت میکنند شما میتوانید کدهای CSS خود را در آنجا وارد کرده و به صورت آنلاین و اتوماتیک کدهای فشرده شده را در خروجی از آن دریافت کنید .

برخی از این وب سایت ها به شرح زیر میباشند:

 

رفع خطای Minify javascript در GTmetrix

این مورد همانند مورد قبلی جهت بهینه سازی و فشرده سازی فایل ها و کد های Javascript شما میباشد.در صورتی که میخواهید این خطا نیز در وب سایت شما برطرف شود میتوانید از روش های زیر استفاده نمایید.

روش اول – استفاده از ابزار GTmetrix

با کلیک بر روی خطای  Minify Javascript در مقابل هر فایل جاوا اسکریپتی که نیاز به مینیفای شدن داشته باشد میتوانید از قسمت Optimazed Version آن را دریافت کرده و جایگزین فایل اصلی آن در سرور خود نمایید.

روش دوم – استفاده از وب سایت های فشرده سازی آنلاین

برای فایل های Javascript همانند فایل های CSS وب سایت ها و ابزارهایی جهت فشرده سازی این گونه فایل ها و کدها وجود دارد که برخی از این سایت ها به شرح زیر میباشند :

 

در ادامه این مقاله میخواهیم شما را با سایر خطاهای GTmetrix آشنا کنیم و راه حلی کاربردی و آسان خدمت شما عزیزان ارائه دهیم . لطفا با نظراتتان ما را در تکمیل این مقاله راهنمایی بفرمایید.