زمان مطالعه : ۷ دقیقه

در مقالات قبل در رابطه با یک وب سایت خوب، یک آی تی من خوب، خدمات سئو، گرافیک های جذاب، انواع وایت لیبل ها، افیلیت ها، وب سرویس ها، نوع دامنه، نوع هاست، نرم افزاری که باید انتخاب شود جهت برنامه نویسی وب سایت، هاستینگی که باید انتخاب شود، انواع دامنه ها صحبت کردیم

شروعی پرقدرت با ۴ ابزار تبلیغات اینترنتی

         در مقاله انواع تبلیغات اینترنتی کامل راجب روش های مختلف توضیح دادیم در این مقاله میخواهیم به صورت کلی مزایای هر کدام را بررسی نماییم. و الان باید دقیقا به جایی رسیده باشیم که شما دقیقا بدانید چه وب سایتی با چه خدماتی، از چه شرکتی و چگونه خریداری کنید.اما خب خریداری یک وب سایت نقطه انتهایی کار ما نیست.شما بهترین وب‌سایت، بهترین خدمات و بهترین امکانات را هم برای خودتان خریداری کنید چه به‌صورت اینترنتی چه به‌صورت فیزیکی کافی نخواهد بود وقتی شما تبلیغات، بازار هدف و برنامه کسب‌وکار درستی نداشته باشید. من می‌خواهم در این مقاله در رابطه با تبلیغات اینترنتی صحبت کنم که شما چه مدل تبلیغاتی را می‌توانید داشته باشید، از کجا شروع کنید و چه هزینه‌هایی خواهد داشت.ما بر روی اینترنت تبلیغات مختلفی داریم: اس ام اس مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ، گوگل مارکتینگ، گوگل Adwords، تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغ در وب‌سایت‌های پربازدید، تبلیغ روی اپلیکیشن های مختلف که این‌ها می‌توانند در راستای افزایش فروش و بهتر شدن برند شما اتفاق بیفتد. شما باید همانند تبلیغات محیطی تحقیق کنید.

اس ام اس مارکتینگ و دلایل استفاده از این تکنیک

اس ام اس مارکتینگ و دلایل استفاده از این تکنیک

          بنده از اس ام اس مارکتینگ شروع می‌کنم. با اینکه تکنولوژی مربوط به ۱۰ سال پیش است اما هنوز در ایران کاربرد دارد و ازآنجا که با فیلتر شبکه‌های اجتماعی مواجه هستیم اس ام اس مارکتینگ هنوز هم کاربرد خودش را دارد.

 شما باید بازار هدف خود را شناخته باشید به این معنی که برای چه کسی و با چه محتوایی پیامک را ارسال کنید.آیا همه ایران، همه تهران، تنها شمال شهر، این بازار هدف باید مشخص شود. آیا دوست دارید برای پزشکان ارسال کنید، برای مهندسین ارسال کنید؟ اصولاً برای همه نوع تبلیغات علی‌الخصوص تبلیغات اینترنتی باید بازار هدف مشخصی داشته باشید.شما باید بدانید به چه کسی، چه خدماتی و چگونه می‌خواهید ارسال نمایید. متن پیام شما باید کوتاه و قابل‌فهم باشد.راه‌های ارتباطی مخصوصاً آدرس وب‌سایت خود را بنویسید و طوری نوشته شود که با کلیک بر روی آن وب‌سایت باز شود.، شماره تلفن با این امکان که با کلیک بر روی آن امکان شماره‌گیری وجود داشته باشد را بنویسید.

اس ام اس به‌طورمعمول هزینه آن‌چنانی ندارد و باید در بازه‌های منظمی نه آن‌قدر کم که مشتری فراموش کند و نه آن‌قدر زیاد که مشتری خسته شود، ارسال شود.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ تکنیک جهانی

          موضوع بعدی ایمیل مارکتینگ است.شما در ارسال ایمیل راحت‌تر هستید و امکانات بیشتری برایتان فراهم است، ازاین‌جهت که می‌توانید کار گرافیکی  و انیمیشن انجام دهید و صفحه‌ای جذاب و گیرا تولید کنید.حتماً کار گرافیکی را به یک متخصص بسپارید.

 این‌که طرح چگونه طراحی شود بسیار مهم است ازاین‌جهت که ایمیل‌ها به‌صورت خودکار عکس را باز نمی‌کنند و از شما اجازه خواهند گرفت. اما می‌توانید به گونه ای طراحی کنید که به بهترین نحو ممکن ازلحاظ بصری طراحی شود و با بازنمودن آن بیشترین بازخورد را داشته باشید. شما حتماً در ایمیل مارکتینگ وب‌سایت و تلفن خود را یادداشت کنید.

مزیتی که ایمیل مارکتینگ داراست این هست که می‌توانند جایی در آن تعبیه کنند که حتماً با کلیک بر روی آن وب‌سایت شما باز شود.شما می‌توانید در صفحه‌ای که از طریق ایمیل می‌آید شمارنده‌ای بگذارید و بررسی کنید چند نفر وارد وب‌سایت شما شده‌اند، چند نفر ایمیل را مشاهده کرده‌اند. حال زمانی که وارد وب‌سایت شد، وارد کدام صفحه هدفمند و لندینگ پیج شدند که توضیحات آن را در ادامه خواهم گفت، که با اصلاح و ارتقا آن بازخورد خود را افزایش دهید.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی مهم ترین ابزار تبلیغات اینترنتی

          موضوع بعدی که خیلی باید بر روی آن تمرکز کنید تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی است.شما حتماً باید شرکت و آژانستان کانالی داشته باشد که از طریق آن اطلاع‌رسانی درست داشته باشید.همه اخبار خود را از آن طریق انتشار دهید.به‌روز باشد، موارد مفیدی برای بازار هدف خود منتشر کنید نه اینکه هرروز یک تصویر زیبا و یا سخن بزرگان را بگذارید.

باید بازار هدف خود را بشناسید و برحسب بازار هدف خود مطلب تولید کنید و در کانال خود انتشار دهید. همواره به‌روز و فعال باشد. مدیر کانال در هنگام پرسش کاربران پاسخگو باشد و بدانید این بازاری است که می‌توانید از آن استفاده کنید و دیگر لازم به توضیح نیست که همه می‌دانیم این کانال‌ها برد تبلیغاتی و بازدید بسیار زیادی دارد.رقیب بسیار مهمی برای دیگر فضاهای تبلیغاتی مانند اس ام اس، تبلیغات تلویزیونی، تبلیغات پستی و ایمیل هست.

 از این نظر که جذابیت‌های بصری در زمینه صوتی و تصویری از قبیل فیلم و انیمیشن می‌توان برایش فراهم نمود و می‌توان با بررسی دقیق تعداد بازدیدها و نظرات بازدیدکنندگان هدف‌گذاری نمود.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی

          از این موضوعات مهم‌تر این هست که امروزه این تبلیغات بر روی بستر موبایل بازدید بیشتری داشته و این را می‌توان از تعداد بازدیدکنندگان سایت‌های پربازدید بر روی موبایل فهمید و ضمناً شبکه‌های اجتماعی همچون تلگرام و اینستاگرام صرفاً برای موبایل طراحی‌شده است .پس دقت ما برای طراحی این نوع تبلیغات برای موبایل و در سایزهای کوچک‌تر باید افزایش یابد و هر نوع تبلیغات همچون متن، عکس، انیمیشن و … متناسب با اندازه موبایل‌های مختلف نمایش داده شود تا بیننده بتواند بهترین استفاده را بکند.

باید دانست که این تبلیغات باید ازنظر گرافیکی جذاب، فیلم‌ها کوتاه و صوت‌ها قابل‌فهم باشد. از چه نظر؟ از این نظر که رقابت در این زمینه آن‌قدر زیاد هست که بیننده از هر نوع تصویر و صوت و … معمولی اغناء شده و چیزی او را جذب می‌کند که متفاوت از دیگر تبلیغات طراحی‌شده باشد و بیننده برای آن‌وقت بگذارد و به تماشای آن بنشیند.همین مسئله در رابطه با بنرهای تبلیغاتی در سایت‌های پربازدید صدق می‌کند تا بیننده با دیدن آن بر روی آن کلیک کند و وارد وب‌سایت شما شود. در این زمینه نسبت به شبکه‌های اجتماعی یک مزیت‌هایی وجود دارد که یکی از آن‌ها طراحی صفحه‌ای واسط در زمان بین کلیک تا بالا آمدن وب‌سایت شما با عنوان صفحه لندینگ می‌باشد. صفحه لندینگ باهدف نشان دادن همه خدمات به‌طور خلاصه و کلی به مشتری، مسافر و یا بیننده طراحی می‌شود که مشتری با بازدید از آن صفحه که همراه با عکس و فیلم هست متوجه همه خدمات شما می‌شود.

          مزیت دیگر آن این هست که می‌توانید توسط گروه برنامه‌نویس خود شمارنده‌ای بر روی آن صفحه تعبیه کنید تا بتوانید متوجه شوید که از کدام وب‌سایت و چه تعداد بر روی بنر تبلیغاتی شما کلیک شده است.این شمارنده در این جهت که بتوانید به بررسی بازار خود بپردازید بسیار مهم هست ، حتی می‌توان با قرار دادن یک فرم در صفحه لندینگ و درخواست از بازدیدکننده برای پر نمودن آن به اهداف بازاریابی بسیار نزدیک شد.

زمانی که تصمیم برای تبلیغات در وب‌سایت‌های پربازدید می‌گیرید باید وب‌سایت‌هایی را انتخاب کنید که مشتری شما به آن وب‌سایت‌ها مراجعه می‌کند. به‌طور مثال برای تبلیغ تور، بلیت و … اگر وب سایتی را انتخاب کنید که در رابطه با هوا و فضا صحبت می‌کند و مخاطبان آن بیشتر در رده سنی ۱۷ تا ۲۰ سال قراردادند شاید آن‌چنان بازخوردی از آن نگیرید ولی اگر همین تبلیغ را در یک وب‌سایت فروش خودرو قرار دهید که دارای مخاطبان در رده سنی ۲۵ تا ۴۰ سال است متوجه تفاوت بازخورد آن می‌شوید.پس حتماً وب سایتی را جهت تبلیغ انتخاب کنید که بدانید  بازار هدف شما به آنجا مراجعه می‌کند.

تبلیغات بنری

تبلیغات بنری از طریق وب سایت های دیگر

          حال برای انتخاب وب سایتی برای قراردادن تبلیغات خود از بین وب‌سایت‌های مدنظر چه باید کرد؟ خوب این بستگی به شما دارد که می‌خواهید چه مقدار هزینه برای تبلیغات خود بکنید. سایتی مرجع به نام  ALEXA  وجود دارد که می‌توان از طریق آن متوجه شد کدام وب‌سایت‌ها رتبه بهتری در ایران دارند. به این صورت که با درج نام وب‌سایت مدنظر خود آن مرجع رتبه آن در ایران را به شما نمایش خواهد داد که هرچقدر این عدد به ۱ نزدیک‌تر باشد پس یعنی بازدید بیشتری دارد و خوب طبیعتا هزینه تبلیغ در آن بالاتر هست.اما خوب قطعاً این به این معنی نیست که با انتخاب همچین وب سایتی برای شما جذب درآمد بیشتری داشته باشد.

پس شما باید وب سایتی را انتخاب کنید که هم بازدید خوبی داشته باشد و هم متناسب با هزینه و بازار هدف شما باشد.عیناً همین مسائل در رابطه با شبکه‌های اجتماعی نیز وجود دارد و در آنجا هم باید به این نکات توجه داشت.ضمناً هرگونه تبلیغات پاسخ خود را خواهد داد حال هرچقدر این تبلیغات هدفمندتر باشد باعث جذب بیننده بیشتری خواهد شد.

          به‌عنوان نکته آخر در این زمینه: فرض کنید که تبلیغات خود را به‌طور مناسب انجام دادید و بازدیدکننده خود را هم دریافت کردید اما این هم باعث افزایش درآمد شما نشد .به نظر بنده مهم‌ترین دلیلی که می‌تواند وجود داشته باشد این است که خدمات شما آنلاین نباشد.رفتار مشتریان در فضای اینترنت تغییر کرده و دیگر به سمت گفتگوی تلفنی جذب نخواهند شد و تمایل به بررسی محصول در همان فضای اینترنتی و خرید آنلاین محصول رادارند.البته گاهی فرم خدمات شما به صورتی هست که نمی‌توان تنها به‌صورت آنلاین پاسخگو بود.در این صورت شما باید مشتری را ترغیب به خرید و توجیه او بکنید که معمولاً مشتری خود متوجه این موضوع خواهد شد.در این زمانه ارائه خدمات به‌صورت آنلاین یک مزیت رقابتی نسبت به سایر ارائه‌کنندگان هست.

          از دلایل دیگر انجام نشدن خرید توسط بازدیدکننده عدم طراحی مناسب وب‌سایت شما هست.که به دو معنی است : یا پارامترهایی از قبیل گرافیک زیبا، فلت بودن، رنگ‌های خوب که اصطلاحاً به آن UX (تجربه کاربر) گفته می‌شود در نظر گرفته نشده است و یا بد نوشته‌شده باشد، به این مفهوم که ازلحاظ زیبایی خوب طراحی‌شده باشد اما مشتری نتواند با خواندن متن آن به نتیجه درستی برسد. این‌ها همه نکاتی می‌باشند که ممکن است شمارا دیرتر به مقصدی که مدنظرتان است برساند.