زمان مطالعه : ۷ دقیقه

با جمع بندی مباحث گفته شده در مقاله های گذشته به این نتیجه دست پیدا کردیم که یک آژانس مسافرتی ملزم به این می‌باشد که در ابتدا باید وارد یک فضای اینترنتی شود، یک دامنه و هاست مناسب برای طراحی سایت خود انتخاب نموده، یک شرکت معتبر جهت طراحی سایت خود انتخاب نموده و بتواند نیازهای خود را در این فضا و در فضای کسب و کار سنجیده و به شرکت طراح منتقل کند تا آن شرکت بتواند بر اساس نیازهای آژانس سیستم مورد نظر را طراحی و پیاده سازی کند. پس از طی این مراحل به یک مدیر IT که به اصطلاح به آن ITman گفته میشود نیاز است تا بتواند بخش سایت و انواع تبلیغات اینترنتی که در مجموع به آن دیجیتال مارکتینگ گفته می شود را مدیریت کند.

تبلیغات در دنیای سنتی و مدرن

تبلیغات در دنیای سنتی و مدرن

همانند دنیای سنتی که در آن انواع و اقسام تبلیغات وجود دارد از پخش تراکت در خیابان گرفته تا کارت ویزیت ، کاتالوگ جذاب، پوسترهای تبلیغاتی بر روی بیلبوردهای خیابان، تیزر تبلیغاتی در تلویزیون و ارسال هدایای اینترنتی ،در اینترنت هم انواع مختلفی از تبلیغات وجود دارد مانند ارسال پیام کوتاه تبلیغاتی، ایمیل های گرافیکی جذاب، فعالیت در شبکه های اجتماعی، تبلیغ در وب سایت‌های پر بازدید، ارسال بنر برای وب سایت ها، تبلیغات share، ساخت فیلم های یک دقیقه ای . به مجموع این تبلیغات دیجیتال مارکتینگ گفته می شود که می توانند به تحلیل و شناخت هرچه بهتر بازار هدف کمک کرده تا بر اساس نیاز هایشان بتوان خدمات موردنظر را به آن‌ها ارائه نمود.

تصمیم برای یک تبلیغ اینترنتی مناسب

تصمیم برای یک تبلیغ اینترنتی مناسب

با افزایش روز افزون این تکنیک ها و با گسترش شبکه های اجتماعی و محبوبیت آن‌ها بین مردم می‌توان گفت که تبلیغات سنتی و تبلیغات دیجیتالی مکمل هم می‌باشند. اگر شما شرکتی هستید که توانایی پرداخت هزینه های تبلیغاتی را برای شرکت خود دارید پس داشتن تبلیغات اینترنتی و سنتی ملزم می‌باشد . اما اگر نمی‌توانید به طور همزمان متحمل این هزینه ها شوید و همانند آژانس هایی که در رابطه با آن‌ها صحبت نمودیم بر روی فضای اینترنت کار می‌کنید معقولانه این می‌باشد که بر روی فضای دیجیتال تبلیغات خود را انجام دهید. به این منظور که در بازه‌های مشخص به بازار هدف خود پیام ارسال کنید، ایمیل های متناسب با بازار هدف طراحی و برای آن‌ها و مشتریان سابق خود ارسال نمایید.

می‌توانید به طور حرفه‌ای با تولید محتوای اختصاصی بر روی سئو ( بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو ) وب سایت خود کار کنید و بسته به کلمه‌ای که مدنظر شماست سایت شما در گوگل رتبه های اول را کسب نماید تا مردم از طریق موتورهای جستجو بتوانند با محصولات و خدمات شما آشنا شوند و یا حتی در مواقع خاص از تبلیغات گوگلی (گوگل ادوردز) استفاده کنید. فعالیت در شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام، تلگرام، لینکدین و … موضوع بسیار قابل اهمیتی می باشد و همواره شما باید آخرین اخبار، آخرین مطالب و فیلم های کوتاه خود را در این شبکه‌ها بارگذاری نمایید و با وب سایت های پربازدید تعاملی به صورت بنر و یا لینک تبلیغاتی داشته باشید. از مجموع مبحث گفته شده می‌توان برای داشتن تبلیغات دیجیتالی پرمحتوا، مفید و پر بازدید استفاده نمود.

اس ام اس مارکتینگ

اس ام اس مارکتینگ

در ابتدا از ساده ترین آن که  اس ام اس مارکتینگ است شروع خواهم کرد. شما می‌دانید که هنوز با همه این که شبکه های اجتماعی رشد چشمگیری داشتند در ایران همانند گذشته  ارسال اس ام اس و خواندن آن توسط مردم مرسوم می‌باشد و بیشترین ارسال تبلیغات شبکه های اجتماعی که در واقع همان ارسال تبلیغات متنی  است از روی بستر اس ام اس اتفاق می‌افتد. پس به این موضوع ساده نگاه نکنید . حتما یک برنامه تبلیغاتی برای ارسال اس ام اس های تبلیغاتی خود داشته باشید و به‌ صورت ماهانه، فصلی، روزانه، هفتگی و یا هرشکلی برنامه ریزی نمودید این کار را انجام دهید اما بطور حتمی یک بازه تکرار پذیر داشته باشید.

در اس ام اس خود کوتاه و بطور کامل توضیحات داشته باشید. شماره تلفن دفتر خود را حتما بنویسید.اگر دفتر شما در تهران قرار دارد به این شکل بنویسید که اعداد پشت هم و بدون فاصله‌ای نوشته شود بطور مثال  ۰۲۱۸۸۸۶۶۶۰۹ . شخصی که پیامک را می‌خواند بتواند با یک کلیک بر روی آن شماره‌گیری نماید همچنین با درج آدرس سایت خود بطور کامل با http//:www می‌توان با کلیک بر روی آن سایت در مرورگر باز شود. پر واضح است که وب سایت شما باید ریسپانسیو باشد و در حالت موبایل به طور صحیح باز شود. علاوه بر ارسال اس ام اس های انبوه یک سری تبلیغات و برند سازی هم وجود دارد که قطعا باید از طریق پیامک ارسال کنید. مثلابه طور مثال اگر کسی در سایت شما ثبت نام می‌کند ، خرید می‌کند، قرارداد ثبت می‌شود، از مسافرت برمی‌گردد، برای تاریخ تولد مشتری، به مناسبت اولین قرارداد مشتری و … پیام ارسال شود. هرکدام متن جداگانه‌ای داشته باشد و برای اتفاقی خاص طراحی شده باشد که بتواند به مشتری نشان دهد شما همواره او را به یاد دارید.

ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

مرحله بعد ایمیل مارکتینگ است. همه مطالبی که تاکنون گفته‌ایم باید در ایمیل مارکتینگ هم رعایت شود .یعنی شما میتوانید به طور همزمان ارسال پیامک و ایمیل داشته باشید.در مبحث ایمیل اختیارات بیشتری از قبیل بارگذاری عکس، فیلم، مطلب و قسمتی از سایت را دارید و حتی میتوان با لاگین‌ به جذابیت آن افزود. اما به طور کلی ۲ محدودیت برای آن وجود دارد، گزینه اول این که عکس ها به طور خودکار در ایمیل باز نمی‌شود و زمانی که کاربر ایمیل را باز می‌کند باید اجازه باز شدن عکس را بدهد ،پس بهتر است که مطالب خیلی مهم در عکس نوشته نشود که اگر کسی مایل به باز کردن عکس نبود مطالب مهم شما از دست نرود. می‌توانید در ابتدای ایمیل توضیح دهید که اجازه باز شدن عکس در ایمیل را بدهند تا مطلب به طورکامل باز شود.

 اما نکته دوم و اساسی تر این می‌باشد که خیلی از ایمیل های تبلیغاتی که شما ارسال می‌کنید اسپم می‌شوند. سرورهایی جهت ارسال ایمیل وجود دارد که سرورهای خوبی نیستند و درصد بالایی از ایمیل های شما اسپم می‌شوند.پس لطفا با هر ایمیل سروری همکاری نداشته باشید. ایمیل سروری که می‌خواهید با آن ها همکاری داشته باشید باید درصد اسپم شدن ایمیل هایش حداکثر ۲۰% باشد. یعنی شما ۲۰% از مسافرین و بازار هدف خود را به نوعی از دست بدهید. حتما به دنبال ایمیل سرور خوبی باشید.

فعالیت در شبکه های اجتماعی

فعالیت در شبکه های اجتماعی

مطلب بعدی فعالیت در شبکه های اجتماعی است که بسیار مهم و قابل اهمیت می‌باشد. شما باید به ازای اتفاقات مثبتی که در دفتر کار شما می‌افتد، یک تور جدید و یا خاصی گذاشتید، شخصی در قرعه‌کشی برنده شده باشد، به مناسبت عید، یک خبر خاصی درگردشگری اتفاق افتاده باشد و … حتما در شبکه های اجتماعی خود نظیر تلگرام، اینستاگرام، توییتر و …اطلاع رسانی انجام دهید. شبکه های اجتماعی که هم اکنون در ایران پرطرفدار است تلگرام و اینستاگرام است اما در واقعیت شبکه هایی مانند فیس بوک و توییتر هم نیز مهم است.

پس برای این شبکه‌ها هم ارزش قائل شوید. همکاران و مسافران خود را در این شبکه‌ها دنبال کنید، اگر شخصی نظراتی حتی اگر انتقادی نوشته باشد نظرش را پاک نکنید، سعی کنید  به طور منطقی جواب او را در همان جا بدهید، اگر شخصی مطالب شما را  لایک می‌کند متقابلا شما هم لایک کنید و از او تشکر کنید، برای شبکه های اجتماعی خود مطالب تازه و خاص تهیه کنید، مطالبی که فقط برای شما باشد، اینطور نباشد که از جاهای دیگر کپی کرده باشید حتی اگر کپی هم می‌کنید در آن تغییراتی اعمال کنید که مطلب را برای خودتان کرده باشید.

تبلیغات گوگلی یا گوگل ادورز

تبلیغات کلیکی گوگلی (گوگل ادوردز)

مطلب بعدی که بسیار مهم می‌باشد تبلیغات گوگلی است که معمولا با عنوان گوگل ادوردز شناخته شده. باید بدانید که در چه زمان هایی از گوگل ادوردز استفاده کنید و برای آن از صفحه لندینگ استفاده کنید. یعنی شما فرض کنید که یک خدمت جدید دارید و علاقه مندید که در یک بازه زمانی کوتاه به همه اطلاع رسانی کنید و یا از وب سایت خود رونمایی کنید.گوگل ادوردز امکان جذابی برای این موارد می‌باشد. می‌توانید بودجه مشخصی برای آن قرار دهید و تبلیغات گوگلی برای آن انجام دهید. دامنه شما برای تبلیغات گوگلی حتما باید .com باشد تا  گوگل شما را مورد قبول قرار دهد.

شما باید برای تورها، خدمات، بلیط ها و مواردی که در لحظه می‌خواهید بفروشید یا برندسازی دراز مدت کنید در یک بازه زمانی مشخصی گوگل ادوردز انجام دهید و نباید وقتی شخصی بر روی آن کلیک می‌کند فقط سایت شما را باز کند بلکه باید یک صفحه لندینگ باز شود. در وهله اول در اینترنت در رابطه با صفحات لندینگ جستجو کنید .صفحه ای که در لحظه همه خدمات شما را در یک صفحه نشان دهد و مشتری بتواند با کلیک بر آن صفحه‌ای که مدنظر خودش هست را باز کند. شما باید طراحی صفحه لندینگ و بارگذاری مطالب داخل آن را با یک متخصص مطرح کرده و با آن طراح به نتیجه برسید.

تبلیغات در شبکه های اجتماعی و وب سایت های پربازدید

تبلیغات در شبکه های اجتماعی و وب سایت های پربازدید

موضوع بعدی تبلیغ در صفحات اینستاگرام، کانال‌های تلگرام وب سایت های مورد هدف شماست. شما همواره باید در این وب سایت‌ها تبلیغات داشته باشید. بنر خود را به طور هدفمند طراحی کنید و در این وب سایت‌ها بارگذاری نمایید و به این شکل نباشد که برای همه وب‌سایت‌ها بنری یکسان طراحی کنید بلکه برای هر شبکه و یا وب سایت متناسب با آن بازار هدف بنری متفاوت طراحی نمایید. برای اینکه بتوان فهمید از این تبلیغات چه مقدار بازخورد گرفته‌اید باید هرکدام از این تبلیغات به صفحه‌ای خاص هدایت شود و یا اگر هدایت نمی‌کنید از خدمات شمارنده گوگل استفاده کنید. خدمات شمارنده به این صورت است که زمانی که می‌خواهید به وب سایت خود لینک دهید می‌توانید به خدمات شمارنده گوگل لینک دهید و آن شما به سمت آن وب سایت هدایت کند. آن وقت می‌توانید ۱۰ خدمات شمارنده داشته باشید که از سایت Xبفهمید چندنفر از صفحات اینستاگرام، چند نفر از سایت Y و… از سایت شما  بازدید نمودند و بتوانید هدف گذاری مهم تری داشته باشید.

(سئو ( بهینه سازی برای موتورهای جستجو

سئو ( بهینه سازی برای موتورهای جستجو )

و آخرین موضوع که از همه مهم تر،پایدارتر، فنی تر و البته هزینه بردار تر می‌باشد خدمات سئو است. شما باید وب سایت خود را بر اساس استاندارد های سئوی گوگل طراحی کنید تا در موتورهای جستجو همواره در رتبه های اول باشید. این خدمات بسیار پیچیده و زیاد است که در مقاله بعدی به طور مفصل در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد و امیدواریم به این موضوع بسیار اهمیت دهید.