زمان مطالعه : ۷ دقیقه

در این مقاله میخواهیم درمورد چهار نکته با هم صحبت کنیم و سعی خواهیم کرد که این ۴ نکته را به طور مفصل شرح دهیم . یک آژانس مسافرتی حتما و لاغیر یکی از این ۴ مورد را باید در سی خود داشته باشد.

داشتن وب سایت شرط اصلی برای آژانس های مسافرتی

یک شرکت آژانس مسافرتی باید یک وب سایت داشته باشد به این معنی که با یک شرکت طراح وب سایت قرارداد ببندد، سپس نیازهای خود را به آن شرکت منتقل کند و آن شرکت یک وب سایت بر اساس نیازهایش طراحی کند.پر واضح است که وقتی شما میخواهید شرکتی جهت طراحی وب سایت خودتان انتخاب کنید بهتر است به دنبال شرکتی بروید که هم صاحب تجربه در این صنعت باشد و هم خوش نام باشد.نیازهای خود را به آن شرکت منتقل کنید و آن شرکت براساس نیازهای شما تور، بلیط، هتل، ویزا، خدمات VIP، دسته بندی تورها، جاذبه های دنیا، درباره ما، تماس با ما، مقالات، خرید آنلاین و … را برای شما طراحی، تعبیه و تحویل شما بدهد.

نیاز ها به یک طراحی سایت خلاصه نخواهد شد

اما خب قطعا داشتن یک وب سایت به تنهایی نیاز شما را برآورده نخواهد کرد. چرا؟ به این دلیل که شما می‌دانید سطح زیادی از خدمات در دنیا وجود دارد که توسط شرکت‌های دیگر ارائه می‌شود مثلا در ایران چارتر کننده‌هایی هستند که پروازهای چارتری را ارائه می‌دهند. دیتا بیس و  نرم افزار متعلق به آن هاست یا وقتی در رابطه با هتل ها صحبت میکنیم به طور مثال فقط گروه هتل‌های پارسیان اطلاعات هتل ها، قیمت ها، ظرفیت اتاق ها، زمان رزرو ها را دارند .همین موضوع در رابطه با کشورهای دیگر هم صدق می‌کند. وقتی میخواهید دیتا بیس هتل های دنیا را داشته باشید باید به سراغ شرکت های بزرگ دنیا مثل GTA بروید و یا اگر دیتا بیس پروازهای دنیا را بخواهید باید به سراغ آمادئوس بروید.

پس صرفا داشتن یک وب سایت به شما و آژانس مسافرتی  شما کمک چندانی نمیکند. شاید ۵ یا ۱۰ سال پیش همین موضوع کافی بود ولی الان که خدمات بصورت آنلاین ارائه می‌شود مسافر نیاز دارد که بتواند خدماتی مثل بلیط، هتل، تور، ویزا و بیمه را بصورت آنلاین از وب‌سایت شما خریداری کند. شما این دیتا بیس رو ندارید و اصولا کسی هم ندارد. تنها شرکت های بزرگ به این دیتا بیس دسترسی دارند. شما برای رجوع به این شرکت ها و اینکه بتوانید دیتا بیس آن‌ها را بر روی وب سایت خودتان داشته باشید و مسافر عملیات خرید را بصورت آنلاین انجام دهد ۳ راه دارید :

 یا وب سرویس آن ها را بگیرید که توضیح خواهم داد

 یا از آن‌ها افیلیت بگیرید

 و یا وایت لیبل آن‌ها را تهیه کنید.

وایت لیبل و مزایای استفاده از آن

ما از وایت لیبل شروع به توضیح دادن خواهیم کرد. بارها به این برخورده‌ایم که شما وارد یک وب سایتی میشوید که طرح گرافیکی مخصوص به خودش را دارد و بعد برروی مثلا دکمه‌ای به نام بلیط آنلاین کلیک میکنید متوجه می‌شوید که دنیای دیگری برای شما باز می‌شود که رنگ، چیدمان، بعضا زبان آن با طرح وب سایت اولیه که باز نمودید متفاوت است. یک مقدار متعجب می‌شوید از این لحاظ که تا الان در یک وب سایتی بودم که با وب سایت کنونی بسیار متفاوت است.این چیزی به نام وایت لیبل است.یعنی چطور؟  به این معنی که یک آژانس برآورد هزینه کرده و متوجه شده که اگر بخواهد بلیط ها، هتل ها، مثلا تورهای آنلاین دنیا را داشته باشد باید بیش از ۵۰۰ یا ۶۰۰ هزار دلار هزینه کند که این کار هر کسی نمی‌باشد .

در دنیا، هم شرکت های برنامه نویس هم تامین کننده ها Providers  وقتی متوجه این موضوع شدند و دیدند که همه نمیتوانند سرمایه گذاری کنند شرکت‌های IT یک چیزی به نام وایت لیبل اختراع نمودند. به این منظور که یک وب سایت مشابه وب سایت تامین کننده در دل وب سایت شما باز شود و به این صورت باشد که همه دیتا بیس متعلق به تامین کننده  باشد . رنگ، آدرس، لوگو و لینک ها برای شرکت تامین کننده می‌باشد اما صرفا در دل وب سایت شما باز می‌شود و مشتری شما قادر به دیدن این اطلاعات هست.

خب این نیاز لحظه ای شما را میتواند برآورده کند اما هنگامی که مشتری متوجه می‌شود که لوگوی وب سایت متعلق به جای دیگری هست به سراغ منبع اصلی رفته و با یک جستجو به آن دست پیدا می‌کند. این نیاز به شرکت‌های IT و تامین کننده ها منتقل شد و از چند سال قبل دیگر وقتی به شما وایت لیبل می‌دهند یک سری امکانات محدودی را هم از قبیل امکان تغییر لوگو و تغییر رنگ را هم در اختیار شما قرار می‌دهند اما دیگر قادر به تغییر هیچ چیز یگر از این سیستم نمی‌باشید. لینک بندی ها و روند کار سیستم رزرو به همان صورت قبلی می‌باشد و عملا فعلا فقط شما دارای یک سیستم فروش شدید .اگر مشتری شما مقداری حرفه ای تر باشد به راحتی میتواند متوجه وایت لیبل بودن سیستم شما شود و دیگر خرید خود را از منبع انجام دهد. .حتی اگر این اتفاق هم نیافتد این موضوع صحیح نیست که وسط وب سایت شما یک وب سایت دیگر باز شود و خدمات وب‌سایت دیگر ارائه شود.

اصل اعتماد و اطمینان به شرکت طراحی سایت خود

 پس زمانی که شما یک سیستم خریداری می‌کنید اصل اول این هست که حتما به شرکتی که عملیات خرید را از آن انجام دادید اعتماد داشته باشید، صبوری کنید و به نحوه کار آن اطمینان داشته باشید. بعد از این اتفاق دو راه حل پیش رو دارید، یا خود شما به عنوان مدیر آژانس باید تسلط کافی به عملیات IT  و کار IT داشته باشید که بتوانید از نرم افزاری که خریداری نمودید به طور صحیح استفاده کنید و یا کارمندی داشته باشید که تسلط کافی داشته باشد که هم با مجری کار به مشکل برنخورید، هم با مسافر به مشکل نخورید و هم خود شما بتوانید بهره برداری کنید.

مسئولین فنی یا همان ITMAN

مسئولین فنی و itman ها

خوب خیلی وقت ها اگر مدیر آژانس مسلط به مسائل IT باشد خرید خوبی خواهد کرد و میتواند به طور درست راه بری کند و سیستم را راه اندازی کند.اما در خیلی مواقع این علم توسط مدیران آژانس وجود ندارد و به دوستانی به نام ITman  یا همون مسنول فنی که  چند سالی هست رایج شده اطمینان میکنند.

 ITman از دید من به عنوان کسی که بیش از ۱۵ساله در حال کار می باشم یعنی کسی که تسلط کافی بر نرم افزار، سرور، ایمیل، تبلیغات اینترنتی، راه اندازی آژانس اینترنتی، رفع و رجوع مشکلات، روش صحبت کردن با مجری و کارفرما داشته باشد و عملا بتواند یک آژانس اینترنتی را مدیریت کند واقعا یک مدیر عامل آژانس اینترنتی باشد.

اما خوب متاسفانه در آژانس ها به این شکل نیست. یک آگهی بر روی سایت ها یا روزنامه درج می کنند که به یک مسئول فنی نیاز هست و سپس از دید خودشان هر شخصی اینستاگرام داشته باشد و جستجو در گوگل را بلد باشد ITman  هست و یا یک مقدار حرفه ای تر مدرک لیسانس مرتبط هم داشته باشد .

اما به جد میگم بزرگترین مشکل در راه اندازی  و طراحی سایت پس از اینکه خود مدیر درخواست برای راه اندازی وب سایت ندارد خود ITman  ها هستند. آن ها با اطلاعات کم و بعضا غلطی که دارند میخواهند خودشان را جلوی مجری نشان دهند. از طرف دیگر میخواهند که خودشان را به مدیرشان نشان دهند و با تصمیمات غلط کار به بیراهه کشیده می‌شود و نتیجه درست حاصل نمی‌شود.

نتیجه گیری

شما باید سعی کنید به سمت افیلیت یا وب سرویس بروید که در مقاله  بعدی به طور مفصل برایتان توضیح خوهم داد اما حتی اگر تصمیم دارید که وایت لیبل تهیه کنید باید حداقل وایت لیبلی باشد که قیمت مناسبی در آن وجود داشته باشد. خود وایت لیبل دارای امکانات خوبی باشد که اگر شما هم نتوانستید به آن امکانات اضافه کنید خودش دارای امکانات خوبی باشد و در زمان خرید کمیسیون خوبی به شما بدهد و به راحتی بر روی وب سایت شما باز شود.

باز هم تاکید می‌کنم که داشتن وایت لیبل امکان جذابی نمی‌باشد اما اگر کسی بخواهد با هزینه خیلی اندک که نزدیک به رایگان هست خدمات آنلاین داشته باشد کم هزینه ترین راه داشتن وایت لیبل هست که باز هم پیشنهاد نمیدم.

همچنین خواهش میکنم کسی که به عنوان مسئول فنی استخدام‌ می کنید باید تسلط کافی به موارد که در بالا ذکر کردیم داشته باشد تا بتواند راه کارهای برون از اشکال را در آژانس پیاده سازی کند به این منظورکه کسی نباشد که وقتی کار به مشکل میخورد تنها راه حلش این باشد که با مجری تماس بگیرد .

باید خودش بلد باشد مسافر و مشتری و یا حتی سایت را در آن لحظه راه بری کند تا بتواند از مجری بخواهدکاری که باید انجام شود را انجام دهد. اس ام اس مارکتینگ، سئو، UI، UX مباحثی هستند که باید از آن ها سر در بیاورد . به مجری مشاوره خوب بدهد، حرف های درست آن را قبول کند و حرف های غلط را با دلیل و مستند رد کند. نه اینکه فقط خودش را جلوی کارفرما و مجری نشان دهد .

پیدا کردن این آدم کار سختی می‌باشد ولی آژانسی که ITman به این صورت داشته باشد قطعا به هدف زدن و برنده شدن جز اتفاقاتی هست که برای وب سایتش می‌افتد.

در نهایت با مطالعه این مقاله و مقاله افیلیت بهتر است یا وب سرویس اکنون دیگر به طور تقریبی می‌دانید که  چه نرم افزاری  و چطور خریداری کنید که دقیقا همان چیزی باشد که می‌خواهید و بتوانید سرویس مناسبی به مشتری خود بدهید، اما یک نکته بسیار مهم وجود دارد، و آن هم این موضوع که شما می‌توانید یک ماشین بخرید اما اگر راننده خوبی نباشید نمی‌‎توانید از آن استفاده کنید. حتی اگر بهترین ماشین دنیا هم باشد ولی شما ناشی باشید کمترین استفاده را از آن می کنید.