زمان مطالعه : ۳ دقیقه

در مقالات قبل در مورد نیاز به وب ‌سایت در دنیای گردشگری صحبت کردیم.البته اگر صحبت هم نمی‌شد داشتن یک وب سایت در دنیای گردشگری موضوع لازم و واجبی می‌باشد اما بر خلاف اصناف دیگر، در گردشگری شما فقط با داخل کشور در تماس نیستید. سرویس دهنده‌هایی در زمان طراحی وب سایت شما وجود دارند که خارجی می‌باشند.

 مثلا شما می‌دانید که وقتی در حال کار با پروازهای خارجی هستید قطعا با چیزهایی مثل آمادئوس، گلیله ئو، سیور یا وقتی در حال کار با هتل‌های خارجی هستید قطعا با سیستم هایی مثل BOOKING ،  GTA ،HOTELSBED و DOW در تعامل خواهید بود. مواردی که قطعا با آن‌ها در ارتباط خواهیم بود و نمی توانیم در صنعت گردشگری کار کنیم و تعاملی با شرکت هایی که در دنیا عرض کردم نداشته باشیم. این موارد جزء حداقل هایی بود که به شما گفتم  در غیر اینصورت معمولا یک شرکت گردشگری در آن واحد با ۳۰ الی ۴۰ پرووایدر خارجی در حال کار می‌باشد.

نیاز به گسترش خدمات گردشگری

گسترش تکنولوژی در زمینه گردشگری

خب پس موضوع برای یک صنف گردشگری بسیار حساس تر می‌شود. صرفا داشتن یک وب سایت برای شما کافی نمی‌باشد. چرا؟ زیرا زمانی که شما یک وب‌سایت خوب راه اندازی می کنید با یک مقدار کار کردن بر روی آن متوجه می‌شوید که مشتری نیازهای دیگری مثل پرواز خارجی، هتل خارجی، ترنسفر، بیمه مسافرتی و اجاره خودرو از شما خواهد داشت.یک سمت این سرویس دهنده‌ها قطعا خارجی خواهد بود.

مثلا شما وقتی می‌خواهید سرویس اجاره خودرو را به مشتری هایتان ارائه بدهید با یک شرکتی مثل یوروپ کار در تعامل خواهید بود و باید از آن شرکت سرویس بگیرید. وقتی شما تصمیم به فروش قطار داخل اروپا می‌گیرید قطعا با قطار سبز اروپا در تماس خواهید بود. یا زمانی که مسافر شما تصمیم به رفتن از روم به تورین می‌گیرد قطعا با Local  Career هایی که در کشور ایتالیا در حال ارائه پروازهای داخلی ایتالیا می‌باشند هم باید در تماس باشید همانند ایرلاین های ارائه‌دهنده پروازهای داخلی ایران .

آژانس های مسافرتی و گردشگری در گذشته

روش های سنتی که در گذشته برای  این تعامل وجود داشت به این صورت بود که با تماس به یک آژانس مسافرتی در ایتالیا درخواست خرید یک بلیط یا هتل برای خود می کردید. حدود ۷ یا ۸ سال پیش مقداری پیشرفته تر شد به این شکل که از طریق ایمیل درخواست خودتان را برای یک آژانس و یا یک GTA یا یک پتا در یک جای دنیا می‌فرستادید و هزینه آن را از طریق صرافی پرداخت می‌کردید و آن شرکت کد واچر را از طریق سیستم تیکت برای شما ارسال می‌کرد اما از حدود ۵ سال پیش تکنیک های بسیار جذاب تری به روی کار آمد به نام ساین های آژانسی به این منظور که شما دیگر زمانی که درخواستی از BOOKING یا GTA یا DOW  دارید دیگر ایمیلی نخواهید فرستاد. وارد وب سایت آن‌ها شده و با نام کاربری و کلمه عبور متعلق به خودتان که قبلا طی یک قراردادی دریافت کردید هتل موردنظر خود را پیدا کرده، اسامی را وارد می‌کنید و کد واچر آن را دریافت می‌کنید و هزینه آن را یا از طریق کارت اعتباری و یا از طریق صرافی پرداخت می‌کنید.

نتیجه گیری

با وجود تمام موارد گفته شده اما باز هم در چند سال اخیر رشد بسیار زیادی با ورود وب سرویس ها، وایت لیبل ها یا افیلیت ها در صنعت گردشگری در زمینه ارائه خدمات آنلاین اتفاق افتاد. ما در مقاله آتی در رابطه با هر چهار مدل یعنی شما یک ساین از یک تامین کننده داشته باشید، یک وایت لیبل از یک شرکت خارجی بگیرید، یک مقدار پیشرفته تر یک افیلیت بگیرید و یا در بهترین حالت یک وب سرویس از پرووایدرهای معروف دنیا بگیرید صحبت خواهیم کرد اما در مجموع باید عرض کنیم که مرحله اول برای شروع همه این‌ها داشتن یک وب سایت با یک تکنولوژی پیشرفته و یک شرکتی است که بتواند شما را در این راه پر پیچ و خم تکنیکی و پیچیده تکنولوژی همراهی بکند.