زمان مطالعه : ۳ دقیقه

در مقاله نکات مهم برای انتخاب یک هاست اشتراکی یا اختصاصی به طور کامل در رابطه با هاستینگ و دامنه صحبت کردیم حال  بهتر است به سمت انتخاب یک ساختار  و زبان برنامه نویسی درست در طراحی سایت خود برویم.

انواع زبان برنامه نویسی در طراحی سایت

در دنیای وب دو زبان برنامه نویسی مطرح وجود دارد که یکی از آن ها php ودیگری .net  است. نرم افزار php، open source می‌باشد به این منظور که همه برنامه نویس‌های دنیا می‌توانند آن را توسعه دهند و ایرادات آن را رفع کنند. برای آن ماژول های مختلفی بنویسند و برنامه نویس‌های دیگر از دست رنج آن‌ها استفاده کنند.

نرم افزار .net متفاوت است. این نرم افزار توسط شرکت مایکروسافت (Microsoft)  تولید می‌شود و شما هرآنچه بخواهید برای آن تولید کنید تحت نظر مایکروسافت می‌باشد یعنی حتی اگر یک ماژولی تولید کنید باید توسط مایکروسافت بررسی و در صورت تایید تولید شود. توسعه این نرم افزار توسط شرکت مایکروسافت که صاحب آن بیل گیتس معروف می‌باشد.

سیستم های مدیریت محتوا   CMS و امکانات آن ها

سیستم های مدیریت محتوا از جمله وردپرس ، جوملا و دروپال

اما یک سری نرم افزار های آماده هم وجود دارد که فرضا وب سایت شما را در کمتر از یک روز طراحی می‌کنند. به این نرم‌افزارهای آماده اصطلاحا سیستم های مدیریت محتوا یا CMS Content Management System می‌گویند. به این معنا که یک سری تیم های برنامه نویسی مثل وردپرس (wordpress) یا جوملا (Jumla) یک سری وب سایت با امکانات خیلی خیلی زیاد از قبل تولید کرده اند. شما می‌توانید از امکانات آن در جهت وب سایت خودتان استفاده کنید. به طور مثال می‌توانید از بین یک سری تم‌های گرافیکی آماده تم موردنظر خودتان را انتخاب و از قسمت ماژول‌ها مثلا ماژول‌های درباره ما، تماس با ما و … را انتخاب کنید و در کمتر از چند دقیقه وب سایت خودتان را طراحی کنید.نرم‌افزار جوملا هم به همین شکل است.

آیا از سیستم های مدیریت محتوای آماده استفاده کنیم ؟

اما طراحی با CMSها صرفا برای شرکت‌هایی پیشنهاد می‌شود که در حیطه کارهای غیرتخصصی می‌باشند یعنی اگر یک فروشگاه یا یک شرکت کوچک می‌باشید که به دنبال ماژول های ساده هستید میتوانید سمت این نرم‌افزارها بروید که از لحاظ قیمت به صرفه می‌باشد. اما اگر بخواهید یک کار تخصصی مثل نرم افزار رزرواسیون داشته باشید دیگر ووردپرس و جوملا به کار شما نمی‌آید. یعنی باید یک تیم نرم افزاری به طور جداگانه آن را طراحی کند .خیلی زمان‌ها شرکت‌ها صرفا برای قیمت پایین وب می‌گویند یک شرکت بات ووردپرس را طراحی کند، بابت این کار هزینه می‌کنند و در نهایت هم نتیجه مطلوب حاصل نمی‌شود.

 پس بهتر این هست که حتما وقتی یک کار تخصصی مخصوصا در حوزه گردشگری الکترونیک انجام میدهید حتما با شرکت هایی که تیم برنامه نویسی تخصصی دارند و درحال  برنامه‌نویسی هستند همکاری کنید و بهتر است که آن تیم یک سری مزایا از قبیل سابقه طولانی در این زمینه داشته باشد که شما مجبور نباشید اصول اولیه گردشگری را برای آن‌ها توضیح دهید و یا این‌که بخش پشتیبانی قوی داشته باشد و نگرانی از جهت اینکه اگر ۴ روز دیگر وب سایتتان به مشکلی برخورد و کسی نتواند پاسخگو باشد نداشته باشید.

باید مطمئن شویم که آن شرکت خودش طراح این مجموعه است که بتواند به نیازهای شما پاسخ دهد نه اینکه شما هر نیازی داشته باشید به آن‌ها منتقل کنید. آن شرکت به طور صریح اینکه خودشان نرم‌افزار را طراحی نکرده‌اند اعلام نمی‌کند اما عملا به شما جواب‌های سر بالا و یا هزینه‌های کذایی بابت انجام خواسته شما میدهد که شما از خواسته خود عدول بکنید. لذا اینکه چه شرکتی انتخاب بکنید و با چه نرم افزاری وب سایت شما نوشته شود مهم است.

نتیجه گیری پایانی

 در نهایت شاید اینجا سوال برای شما پیش بیاید که اگر من یک شرکت خوب پیدا بکنم چه نیازی دارد که اطلاعاتی راجع به نوع نرم‌افزار آن‌ها داشته باشم. خیر!! مهم است!! شاید یک شرکت خیلی حرفه ای و با یک قیمت خیلی مناسب یک کار بسیار درجه یک به شما تحویل دهد ولی متخصص آن نرم‌افزار در ایران کم است. یعنی اگر روزی آن شرکت نباشد و یا نخواهد به شما سرویس دهد هیچ شرکت ثانی وجود ندارد که بتواند این نرم افزار را پشتیبانی کند

ولی اگر با این زبان های برنامه نویسی تحت وب معروف که عرض کردم (php و .net) وب سایت شما طراحی شود حتی اگر شرکت طراح به هر دلیلی نخواهد سرویس و یا توسعه بدهد شما می‌توانید سورس ها را با تفاهم از آن شرکت بگیرید و به شرکت ثانی بدهید.