زمان مطالعه : ۴ دقیقه

در حال حاظر مقالاتی در اینترنت وجود دارد که آموزش هایی راجع به افزایش سرعت سایت و یا بهینه سازی صفحات سایت شما را شامل می شود.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا سرعت سایت باید بالا باشد یا اصلا چرا باید وقت خودتون رو برای بالا بردن سرعت سایت تلف کنید. آنجاست که خودتان جواب خودتان را داده اید ، وقت …

شما با تلف کردن وقت خودتان برای بهینه سازی سرعت سایت در وقت هزاران نفری که قرار است در سایت شما سپری کنند صرفه جویی کرده اید.

اهمیت سرعت سایت در سئو

سرعت سایت شما هم به صورت مستقیم و هم به صورت غیر مستقیم جایگاه و رتبه شما در گوگل تاثیر گذار هست همانطور که گفتیم وقتی قرار است در یک فضای آنلاین تجارت کنید باید بهترین و باکیفیت ترین محصول را در سریع ترین زمان ممکن برای مشتریان خود فراهم کنید.

حال تصور کنید که محصول شما هم از لحاظ کیفیت هم از لحاظ قیمت نسبت به مابقی بازار حرف اول را میزند و وقتی مشتری شما قصد دارد محصول شما را مشاهده و بررسی کند سایت شما باز نمیشود یا به شدت سرعت کندی دارد در همین حین کاربری که قرار است مشتری دائمی شما شود را به خاطر لود نشدن صفحات سایت خودتون از دست می دهید.

سرعت سایت از نگاه گوگل

قطعا وقتی مشتری شما به خاطر سرعت پایین سایت شما در هنگام لود سایت شما را ترک کرده است گوگل نیز به تک تک جستجوگرانش اهمیت ویژه ای میدهد لذا هرچه ضریب خروج (Bounce rate)  کاربران از سایت شما افزایش یاید گوگل نیز به خوبی متوجه کاربران در سایت شما میشود و در صورتی که این روند ادامه پیدا کند.

گوگل برای جلوگیری از نارضایتی کاربران ، سایت هایی که در آن ها کاربران رفتار بهتری داشتند و نیازشان برآورده شده را جایگزین سایت شما در رتبه های بالا تر خواهد کرد.

ابزار های بررسی و بهینه سازی سرعت سایت

بعد از این که متوجه شدیم سرعت سایت شما چقدر مهم است حال وقت آن رسیده تا سرعت سایت خود را بررسی کنید تا درصورت نیاز با استفاده از ابزار های موجود در این زمینه مثل

 و بسیاری از ابزارهای دیگر نسبت به بهینه سازی و افزایش سرعت سایت خود اقدام کنید.

در عین حال به این نکته نیز توجه داشته باشید که آمار و تحلیل هر کدام از این ابزار ها با هم متفاوت است و ممکن است شما بعضی از مواردی  که مربوط به بهینه سازی سایت شما گفته شده را حل کنید و در ابزار دیگر به شما خطا هایی مربوط به همان مشکل نمایش داده شود.

تاثیر AMP در سرعت بارگذاری سایت شما

طراحی وب سایت تکنیک amp

تکنولوژی AMP یا Accelerated Mobile Pages  پروژه جدیدی که از سوی گوگل در تاریخ  چهارشنبه، ۱۵ مهر ۱۳۹۴ معرفی و رونمایی شد این تکنولوژی سعی دارد تا به سریع ترین شکل ممکن محتوا مورد نظر کاربر را به او نشان دهد.

 در این روش که در اصل شما باید یک نسخه جدید از صفحات سایت خود با استفاده از دستوراتی که مشخص شده طراحی کرده و آن را به گوگل معرفی کنید و گوگل این نسخه را در آدرس خود گوگل به کاربران نمایش میدهد به گونه ای که بارگذاری صفحات شما در لحظه بدون هیچگونه تاخیر باز میشود و محتوای مورد نظر کاربر را به سرعت به او نشان میدهد.

کارشناسان سئو و طراحی سایت بر این باورند که استفاده از این نسخه باعث کاهش نرخ پرش و در واقع ضریب خروج کاربران از سایت شما میشود و به دلیل نمایش محتوا در سریع ترین زمان ممکن به کاربر نرخ تبدیل مشتری را افزایش میدهد.

با توجه به تاکید برخی کارشناسان و سرمایه گذاری بیش از حدی که گوگل روی این پروژه کرده در آینده نزدیک اهمیت این تکنولوژی بیشتر و بیشتر خواهد شد ، لذا توصیه میشود در صورت امکان در طراحی سایت خود این نسخه از سایت خود را نیز طراحی کنید.

سرعت سایت پایین هست یا نه ؟

افزایش سرعت سایت و راه کار های آن

شاید برای خیلی از شما ها پیش آمده باشد که این سوال را از خودتان بپرسید که آیا سرعت سایتم نسبت به محتوای موجود در آن مناسب است یا نه ؟

قطعا نمیتوان فقط به ابزار هایی که در بخش قبل گفتیم بسنده کرد ، خود شما باید از دید یک کاربر یا مشتری سایتتان را مورد بررسی قرار دهید آیا سایت شما ارزش این را دارد که به طور مثال کاربری که وارد سایت شما شده  ۱۰ ثانیه منتظر لود و بارگذاری بماند ؟ اگر این طور هست نیازی نیست وقت خود را بیش از حد صرف بهینه سازی سرعت سایت کرده و بقول معروف حساسیت بیش از حد داشته باشید.

اما بدانید به صورت پیشفرض کاربران اینترنتی در ایران میانگین بیشتر از ۵ ثانیه برای باز شدن سایت شما انتظار نمیکشند و در صورت بازنشدن سایت به راحتی سایت شما را می بندند و سراغ رقیب شما میروند.

نتیجه گیری

با توجه به توضیحاتی که داده شد یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در رتبه سایت شما در گوگل سرعت سایت شما میباشد و در اصل شما با افزایش سرعت سایتتان نه تنها کاربران و مشتریان جامعه هدف خود را بلکه گوگل را نیز راضی نگه میدارید.

 پس اگر به سایت خود اهمیت می دهید و میخواهید یک بیزینس آنلاین موفق داشته باشید در اولویت اول وب سایت خودتان را از لحاظ سرعت بررسی  و آن را بهینه سازی کنید. و در صورتی که امکانات فنی به شما اجازه میدهد حتما نسخه AMP  خود را به صورت حرفه ای طراحی کنید و به گوگل معرفی کنید.

همچنین خوشحال میشویم تجربه و نظر  خود را در زمینه استفاده از تکنولوژی AMP   در سایت خودتان را برای ما ارسال کنید.